
Hrvatska je danas potvrdila prve slučajeve zaraze omikron varijantom korona virusa, javljaju agencije prenose mediji.
-Dokazali smo kod dva pacijenta, imamo dva slučaja kod kojih je potvrđen omikron- izjavio je direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak na konferenciji za novinare.
Mikrobiologinja Ljiljana Žmak izjavila je da je u jednom slučaju rezultat pokazao da je osoba sigurno zaražena omikronom, dok je u drugom slučaju bila premala količina virusa da bi se sa sigurnošću potvrdio omikron, ali da sekvenciranje pokazuje da se radi o istoj mutaciji koja je zabilježena u Bocvani.
Epidemilog Bernard Kaić naveo je da se ne može sa sigurnošću utvrditi izvor zaraze, jer oboljeli nijesu bili van Hrvatske, ali su bili na jednom poslovnom skupu u Zagrebu na kojem je bilo i stranaca.
On je objasnio da su svi učesnici skupa i kontakti oboljelih u karantinu, da se sprovodi njihovo testiranje, a postoji mogućnost da je neko od njih bio izvor.
Kaić je rekao da su obje oboljele osobe bile vakcinisane i da imaju blaže simptome bolesti.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo u petak je primio uzorke dvoje oboljelih kod kojih je PCR skrining potvrdio visoku vjerovatnoću da se radi o omikron soju korona virusa.
U Hrvatskoj je u posljednja 24 časa regisitrovano 728 novoboljelih od korona virusa na oko 2.700 testiranih, a umrla je 51 osoba.
Aktivnih slučajeva je 25.567, među njima su 2.444 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga na respiratoru 326.
Premijer Andrej Plenković izjavio je danas na sjednici Vlade da se bilježi pad trenda novooboljelih, ali da su to i dalje visoki brojevi. On je ponovo apelovao na građane da se vakcinišu, uključujući i trećom dozom.
U Hrvatskoj je do sadA vakcinisano 54,40 odsto ukupnog stanovništva, odnosno 64,89 odsto odraslih.
Коментари (0)
Оставите свој коментар