/ - PHOTO BY DANIEL WIRTZ ON UNSPLASH
12/12/2022 u 16:11 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Hrvatska ukida 73 granična prelaza sa Slovenijom i Mađarskom

Božinović je objasnio da će tada letovi prema državama članicama šengenske zone postati letovi unutar tog područja, pa će, na primjer, ista pravila važiti za let za Dubrovnik i Amsterdam

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović izjavio je danas u Zagrebu da se zbog ulaska u šengensku zonu od 1. januara 2023. ukidaju 73 granična prelaza prema Sloveniji i Mađarskoj, prenose mediji.

-Za sve građane Hrvatske to znači da više neće morati da pokazuju dokumente prilikom prelaska granice- istakao je Božinović pred poslanicima u Saboru.

On je dodao da se ukida 58 graničnih prelaza sa Slovenijom i 15 sa Mađarskom.

Kontrole na aerodromima iz tehničkih razloga će biti ukinute od 26. marta.

Božinović je objasnio da će tada letovi prema državama članicama šengenske zone postati letovi unutar tog područja, pa će, na primjer, ista pravila važiti za let za Dubrovnik i Amsterdam.

Što se tiče istočnih granica, odnosno granica s državama koje nijesu članice EU i Šengena, od 1. januara se ne očekuju veće promjene, jer se na graničnim prelazima sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom od ranije primjenjuju šengenska pravila, rekli su ranije agenciji Beta u hrvatskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Očekuju se, međutim, neke izmjene kada je riječ o boravku.

Kako su naveli u MUP, Zakonikom o šengenskim granicama definisano je da državljani trećih zemalja mogu boraviti na kratkotrajnom boravku, ukoliko ispunjavaju sve propisane uslove, u trajanju najviše do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.

-Ako je osoba na šengenskom prostoru boravila 90 dana, ona mora napustiti taj prostor, a dužina prethodnog boravka računa se za razdoblje 180 dana koje prethodi svakom danu boravka. Tako, na primjer, ako je osoba u proteklih kalendarskih 180 dana boravila 45 dana na šengenskom prostoru, ona može na području bilo koje države šengenskog prostora boraviti još 45 dana- precizirali su za Betu u hrvatskom ministarstvu.

Takođe, kada počne primjena Uredbe o evropskom sistemu za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) državljani trećih zemalja će za ulazak u šengensku zonu u svrhu kratkotrajnog boravka prije ulaska morati da imaju ETIAS odobrenje.

Svi stariji od 18 i mlađi od 70 godina plaćaće sedam eura po zahtjevu.

Kako je ranije rečeno, cilj uvođenja je kontrola ulaska i boravka državljana trećih zemalja na šengenskom području.

Hrvatska od 1. januara istovremeno postaje članica Šengena i eurozone, odnosno, zvanična valuta postaje euro.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 21:42