Andrej Plenković / - SHUTTERSTOCK
04/11/2025 u 12:11 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Plenković povodom incidenta na Danima srpske kulture u Splitu: Ovome nema mjesta

Splitska policija traga za mlađim osobama koje su 3. novembra prekinule program Dana srpske kulture u prostorijama Gradskog kotara Blatine, prenosi Hrvatska-radio televizija o slučaju koji je izazvao burne reakcije u javnosti.

Pri upadu su učesnicima rekli da se program ne može održati u vrijeme obilježavanja okupacije Vukovara devedesetih godina od srpskih snaga, te tražili da iz prostorija izađu članovi Kulturno umjetničkog društva (KUD) iz Novog Sada koji su došli iz Srbije.

U događaju nije bilo fizičkog nasilja ni povrijeđenih osoba, naveli su iz policije koja sprovodi istragu, prenosi Radio Slobodna Evropa

Program u Splitu je organizovalo Srpsko kulturno društvo Prosvjeta. Splitska policija je potvrdila kako se incident dogodio oko 18.30 sati.

Neslužbeno, navodno je riječ o članovima Torcide, navijačke grupe kluba Hajduk, a kako HRT prenosi, policija sprovodi intenzivno kriminalističko istraživanje kako bi otkrili osobe koje su učestvovale u incidentu.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković osudio je incident u Splitu i poručio da „isključivosti ili bilo kojem obliku netolerancije prema nacionalnim manjinama nema mjesta u hrvatskom društvu".

- Najoštrije osuđujemo incident u Splitu tokom kulturne manifestacije predstavnika srpske nacionalne manjine. Očekujemo da nadležna tijela u što kraćem roku procesuiraju odgovorne - napisao je Plenković u objavi na mreži X.

Grupa maskiranih ljudi prekinula Dane srpske kulture u Splitu

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Boris Milošević za HRT je kazao kako „smatra da je prestrašno da jednu benignu kulturnu manifestaciju prekine grupa huligana iz ne znam kojeg razloga".

- Ostavljam policiji da utvrdi što se tačno dogodilo, ali mislim da svi kao društvo i politika – se moramo uključiti jer ovako ne može dalje. Imamo kulturne manifestacije i radionice s djecom. Ko će poslati svoje dijete na neko događanje koje osigurava policija - rekao je.

I splitski gradonačelnik i nekolicina splitskih stranaka osudili su u incident. Gradonačelnik Tomislav Šuta rekao je kako Split mora biti grad sigurnosti, tolerancije i poštovanja za sve građane i goste, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili bilo koju drugu pripadnost.

- U mjesecu tuge i sjećanja na žrtvu Vukovara potrebno nam je zajedništvo, dostojanstvo i mir, a ne podjele i netrpeljivost -poručio je splitski gradonačelnik.

Vukovar i Split devedesetih godina

Vukovar je u Hrvatskoj simbol otpora okupaciji srpskih snaga. Grad je u jesen 1991. godine napadnut snažnim snagama tadašnje Jugoslovenske nardone armije (JNA), pripadnika vojske samoproglašene Republike Srpska krajina i dobrovoljaca iz Srbije.

Nakon višemjesečnih napada tenkovima, artiljerijom i pešadijom i vazdušnih raketiranja, hrvatska odbrana grada slomljena je 18. novembra 1991. godine, većina nesrpskog civilnog stanovništva protjerana je iz grada, prvo u logore i zatvore u Srbiji, a potom u Hrvatsku.

Dio hrvatskih vojnika i policajaca likvidiran je na dobru Ovčara nedaleko grada, a ostali su držani u logorima i zatvorima u Srbiji do tzv. velike razmjene 1992. godine.

Erdutskim sporazumom u jesen 1995. godine dogovorena je mirna reintegracija dotadašnjeg UN-ovog sektora Sjever u ustavno-pravni položaj Republike Hrvatske sa trogodišnjim prelaznim razdobljem.

U Splitu je tokom rata nakon raspada bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije u ratnoj luci Lora na sjeverozapadu splitskog polustrva vojna policija organizovala vojno-istražni centar, a nakon što je početkom 1992. godine Jugoslavenska mornarica otišla.

Ranijih godina je više hrvatskih državljana procesuirano u predmetima „Lora 1" i „Lora 2" za mučenje i stradanje civila i ratnih zatvorenika u tom logoru 1990-ih godina.

U predmetu „Lora 3" Hrvatsko tužilaštvo već 18 godina istražuje slučaj stradanja 14 crnogorskih rezervista koji su ratnih devedesetih zarobljeni na teritoriji Bosne i Hercegovine, a potom sprovedeni u splitski logor „Lora".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
06. decembar 2025 00:33