Građani Sarajeva, Gradačca, Zenice, Tuzle i Mostara izašli su na ulice u znak protesta nakon stravične tragedije koja se desila u Gradačcu, gdje je Nermin Sulejmanović ubio nevjenčanu suprugu Nizamu Hećimović, a potom i još dvije osobe. Teško je ranio još jednu ženu, a svirepo nasilje prenosio je na društvenim mrežama. Pored brojnih stručnjaka, udruženja građana i civilnog društva - i porodica ubijene Nizame naglasila je kako je njeno ubistvo omogućeno, između ostalog, i nebrigom i ignorisanjem sistema.
Dok građani ustaju, Savjet ministara Bosne i Hercegovine, odbio je da se ujedini i proglasi Dan žalosti na području cijele države, prenosi N1. Ministri sa područja entiteta RS glasali su protiv Dana žalosti u Bosni i Hercegovini, pa je tako ta odluka ostala na entitetima, čije su vlade na kraju Dan žalosti proglasile za srijedu, 16. avgust.
Danas je u rodnom Gradačcu na vječni počinak ispraćena Nizama, dok će druge dvije žrtve, Đengiz i Denis Onder, biti sahranjene u utorak.
U Sarajevu je gradonačelnica Benjamina Karić okupljenima pročitala 16. zahtjeva koji se odnose na borbu protiv nasilja, prvenstveno nad ženama.
Među zahtjevima je i hitno utvrđivanje odgovornosti policijskih službenika i nosilaca pravosudnih funkcija, kao i adekvatno sankcionisanje u smislu eventualno utvrđenih propusta i krivične odgovornosti navedenih lica, te izveštavanje javnosti o preduzetim radnjama i postignutim rezultatima.
Takođe, pozivaju se nadležni da povećaju kapacitete sigurnih kuća za žrtve nasilja/korisnika sigurnih kuća i izgrade nove tamo gdje ih nema. U sigurnim kućama, pored fizičke zaštite treba osigurati i psihološku podršku, pravnu pomoć, zbrinjavanje obrazovnog procesa djeteta.
Gradačac, u kojem je Nizama Hećimović surovo ubijena, nema sigurnu kuću.
Nakon čitanja zahtjeva, rijeka ljudi je započela mirnu šetnju. Jedna od poruka je „Sarajevo je uz Gradačac“, a na čelu kolone okupljeni nose transparent „Sarajevo protiv nasilja“.
Građani Tuzle poručili su da je Nizama „ubijena jer je prijavila nasilje“, a iz Zenice su poručili da je „počiniocima mjesto u zatvoru“. U Tuzli se mogao vidjeti i transparent: „Ubili ste moju mamu, državo“.
Građani Gradačca mirno su šetali, poručivši da je „tišina najveća buka“. Čuli su se samo koraci okupljenih.