On je u razgovoru za njemački list „Berliner cajtung“ kazao da su udvostručavanje bruto domaćeg proizvoda, rast plata u javnom sektoru i poboljšanje saobraćajne infrastrukture samo neki od argumenata koji idu u prilog ovoj tvrdi, prenosi DW. Albanija već dvije decenije nastoji da postane članica Evropske unije, ali će na članstvo vjerovatno čekati do sledeće dekade, ocjenjuje berlinski list.
Za Ramu, Evropska unija nema alternativu. On lično ima ambiciju da Albanija bude spremna za pridruživanje 2030. godine.
Govoreći o BRIKS-u rama je rekao da je to vic.
- Istorija nas je na tvrd način naučila da postoji samo jedno mjesto na koje možemo da se oslonimo. To je Evropa, Evropska unija- kazao je on.
Govoreći o odnosima sa zemljama regiona posebno sa Srbijom i Kosovom, rama je istakao da treba raditi na tome da se odnosi sa komšijama popravljaju u njeguju.
- Komšije su komšije, ne možeš da ih biraš. Moja baba je bila mudra žena, nije imala formalno obrazovanje ali je čitala sa oduševljenjem. Uvijek je govorila: ’Srećne komšije, srećna kuća’. Zato sam potpuno promijenio naš odnos sa Srbijom - kaže albanski premijer.
- Bili smo potpuno razdvojeni dok nisam prvi put posjetio Beograd, 68 godina poslije početka posljednjeg rata, kako bih uspostavio vezu sa Srbijom. Naravno, imamo razlike, posebno u pogledu na Kosovo. Srbija još uvijek poriče realnost da je Kosovo samostalna i nezavisna država. A tu nema povratka - kaže.
- Ali, ako hoćemo da omogućimo bolji život sljedećoj generaciji, moramo da prihvatimo da nismo istog mišljenja o tom pitanju. To ne bi trebalo da nas sprečava da u drugim oblastima sarađujemo, jer postoji puno zajedničkih interesa. Čak i ako je Srbija, na primjer, bliža Rusiji i Kini, što Albanija nikada ne bi uradila, ipak nam je potreban održiv mir- kazao je Rama.