Тамна мраморница (Сиганус луридус) тропска је врста рибе, поријеклом из Индијског и Тихог океана. Након што је 1869. отворен Суецки канал, ушла је на источни Медитеран, преноси јuratnji.hr.
Од тада се преселила на средишњи Медитеран, гдје је пронашла обиље алги, своју омиљену храну.
Посљедњих година риба се размножава у водама око Линоса на Сицилији, гдје прождире подводну вегетацију. Истраживачи су је пронашли око француске обале, а 2011. ухваћена је и у Хрватској, у мрежи коче код Мљета.
Но, тамна мраморница на Медитеран није стигла сама. Међу више од 70 тропских риба које су се настаниле на Медитерану, спадају риба паун (Птероис милес), сребрнопруга напухача (Лагоцепхалус сцелератус) и плавоточкаста трумпетача (Фистулариа цоммерсонии).
Сребрнопруга напухача, на примјер, осим што је отровна за јело, такође буши рибарске мреже како би се нахранила лигњама, сипама и другим комерцијално вриједним врстама.
Како се море загријава и постаје сланије због глобалног загријавања које изазивају људи, рибе с тропских географских ширина налазе станиште у подручју које је, барем номинално, умјерено, а не тропско.