Ilustracija / - FOTO: EPA
28/11/2024 u 10:25 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Dramatična najava šefa njemačke obaveštajne službe: NATO bi mogao da pokrene član 5 zbog ruske sabotaže u Evropi

Šef njemačke spoljne obavještajne službe (BND) Bruno Kal rekao je da bi ruska sabotaža zapadnih ciljeva mogla na kraju da podstakne NATO da razmisli o pozivanju na međunarodnu odbrambenu klauzulu člana 5 alijanse.

Kal je, govoreći na DGAP think tank događaju u Berlinu, rekao da očekuje da će Moskva dodatno ojačati svoj hibridni rat.

– Ekstenzivna ruska upotreba hibridnih mjera povećava rizik da će NATO eventualno razmotriti pozivanje na klauzulu o uzajamnoj odbrani iz člana 5.

Istovremeno, povećanje ruskog vojnog potencijala znači da direktan vojni sukob sa NATO-om postaje jedna od mogućih opcija za Kremlj – ocijenio je Kal, prenosi Avaz.

Većina Njemaca protiv većeg angažmana zemlje u NATO

Inače, prema članu 5, ako je članica NATO napadnuta, ostale članice alijanse su dužne da joj pomognu u odgovoru.

NATO i zapadne obavještajne službe upozorile su da Rusija stoji iza sve većeg broja neprijateljskih aktivnosti širom evroatlantskog područja, u rasponu od ponovljenih napada hibernacije do napada podmetnutih požarima, što Rusija poriče.

– Još nemamo nikakvih naznaka da Rusija namjerava da uđe u rat, ali ako takva osjećanja prevladaju u vladi u Moskvi, onda će se rizik od vojnog sukoba povećati u narednim godinama – dodao je Kal.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Za svaku pohvalu. Takva posada je potrebna Crnoj Gori da se ukase pomoc svakom ko je pao u siromastvo iz koga se ne moze izvuci. Tu pricu bi trebali da cuju nasi politicari.

brank
This comment was minimized by the moderator on the site

Svaka cast momci

BB
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
28. mart 2025 10:31