Glavne francuske opozicione partije izjavile su danas da su riješene da nastave borbu protiv nepopularne penzione reforme koju je odobrio Ustavni savjet.
- Borba se nastavlja - reagovao je vođa radikalne ljevice Žan-Lik Melanšon dok je šefica ekstremne desnice Marin Le Pen ocijenila da "politička sudbina reforme penzija nije zapečaćena" poslije odluke Ustavnog savjeta.
Ustavni savjet danas je odobrio glavni dio penzione reforme, uključujući najsporniju mjeru podizanja starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine, poslije tri mjeseca demonstracija i političke borbe protiv tog projekta, glavnog u drugom petogodišnjem predsjedničkom mandatu Emanuela Makrona.
Šef komunističke partije Fabijen Rusel pozvao je vlasti da ne promovišu taj zakon koji je odobrio Ustavni savjet.
- Strahujem od socijalnih nemira -rekao je on.
Neki protesti pokrenuti zbog reforme bili su obilježeni nasiljem i sukobima sa policijom.
- Ukoliko promoviše zakon predsjednik više neće moći da vlada zemljom - rekla je jedna zvaničnica partije radikalne ljevice LFI Matilda Pano.
- Protesti se nastavljaju više nego ikad i mi nećemo dozvoliti ovoj reformi da nastavi svoj put -rekla je ona.
Demonstracije na kojima se okupljalo stotine hiljada ljudi od januara, počele su da gube snagu u posljednje vrijeme sa sve manje učesnika.
U očekivanju današnje odluke Ustavnog saveta brojni demonstranti okupili su se na više mjesta u Francuskoj.
Suprotan stav ovim partijama imao je šef tradicionalne desnice Erik Ćoti i pozvao je sve političke snage da prihvate tu odluku.
On je ipak ocijenio da to što je Ustavni savjet cenzurisao neke članove novog zakona pokazuje pogrešne metode vlade.
Vlada je progurala zakon bez glasanja u Parlamentu iskoristivši specijalna ustavna ovlašćenja.