- Škola i pokrivanje lica ne idu jedno s drugim. Vidjeti lice sagovornika je važno za komunikaciju - rekao je Nils Hansen, stručnjak za obrazovanje hamburškog ogranka Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD).
Za donošenje zakona koji bi omogućio zabranu pokrivanja lica glasali su svi zastupnički klubovi u pokrajinskom senatu, osim stranke Ljevica.
Zakonska inicijativa je pokrenuta nakon što je sud u Hamburgu 2020. prihvatio tužbu 16-godišnje učenice koja se žalila zbog isključenja s nastave jer je nosila nikab. Sud je tada presudu obrazložio time da ne postoji zakonski temelj za takvu zabranu.
Hansen je objasnio kako nikab na hamburškim školama nije masovna pojava i da se radi o desetak slučajeva, ali je donošenje zakona opravdao potrebom da škole u svojim odlukama mogu da se pozovu na zakon.
Nošenje zaštitne maske kao zaštita od zaraze i marame kao pokrivala za glavu je i dalje dozvoljeno.
U Njemačkoj se uvijek iznova pokreće pitanje zabrane pokrivanja lica iz vjerskih razloga a s obzirom na to da je obrazovna politika u nadležnosti saveznih pokrajina, to pitanje nije jedinstveno riješeno na području čitave zemlje.
U Hamburgu su posljednjih nedjelja održani protesti islamista na kojima se tražilo uvođenje šerijata u Njemačkoj.