Na ušću rijeke Ksiria postavljena je mreža koja će mrtvu ribu držati u ograđenom prostoru i olakšati čišćenje.
Prema riječima stručnjaka, riba je došla iz obližnjeg jezera. Ono je bilo isušeno 1962. godine, ali je zbog velike količine padavina koje su prošle godine pogodile ovo podrčuje, ono ponovo nabujalo.
- Poslije oluja Danijel i Elijas prošle jeseni, oko 20.000 hektara ravničarskog zemljišta u Tesaliji bilo je poplavljeno, a razne slatkovodne ribe su rijekama odnesene u more- objasnio je profesor ekoloških i poljoprivrednih nauka Dimitris Klaudatos sa Univerziteta u Tesaliji.
Sada je nivo vode drastično opao, što tjera slatkovodnu ribu u luku Volos.
- Luka se uliva u Pagazitski zaliv i Egejsko more, gdje riba umire zbog razlike u salinitetu vode- rekao je Klaudatos, prenosi Telegraf.
Čamci, koji učestvuju u akciji čišćenja, počeli su da rade i u luci Volos, ali zbog usidrenih čamaca postoji opasnost od oštećenja zbog čega je čišćenje otežano.
Privredno društvo "Volos" podnijelo je u srijedu tužbu protiv svih odgovornih za hiljade uginulih riba u Pagazitskom zalivu.
Kako se navodi u saopštenju, tužba je "protiv svakog odgovornog, prirodnog ili moralnog učesnika, direktnog ili prostog saučesnika i odnosi se na krivična djela povrede dužnosti, izlaganja, narušavanja i zagađenja životne sredine".
Iz trgovačkog udruženja ističu da je pojava uginule ribe koja je preplavila obalu zaliva "vrhunac štetne ljetnje sezone za grane lokalne privrede".
Prema svjedočenjima i izvještajima štampe, jak smrad na plaži izaziva osjećaj gađenja, što je, kako navode vlasnici radnji u okruženju, dovelo do smanjenja prodaje.
- Situacija sa ovom mrtvom ribom biće naša smrt- rekao je Stefanos Stefanu, predsjednik lokalnog udruženja barova i restorana.
- Koji će posjetilac doći u naš grad poslije ovoga?- dodao je i istakao da je njegovo udruženje saopštilo da je turizam u toj oblasti pao za 80 odsto od prošlogodišnjih poplava.