Mjesto ubistva urednika ”Dana”
17/01/2025 u 07:14 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vlada ćuti o nagradi za informacije o ubistvu Duška Jovanovića

Generalni sekretarijat Vlade (GSV) nije dostavio Komisiji za praćenje istraga napada na novinare informaciju o statusu realizacije njihove preporuke da Vlada objavi novčanu nagradu u iznosu od najmanje milion eura za davanje informacija koje bi mogle pomoći ili dovesti do toga da se rasvijetli ubistvo glavnog i odgovornog urednika "Dana" Duška Jovanovića.

U izvještaju Komisije za period od 10. aprila do 1. decembra prošle godine konstatovano je da im iz GSV nisu dostavili taj odgovor.

Takvu preporuku Komisija je donijela u izvještaju za period od 30. novembra 2023. do 10. aprila prošle godine

– Komisija predlaže donošenje odluke od strane Vlade Crne Gore, a na osnovu člana 19 Uredbe o Vlade, kojom bi se izvršilo obećanje i javno objavljivanje novčane nagrade u iznosu koji odredi Vlada Crne Gore (najmanje milion eura) licu, ili licima, za davanje korisne informacije koja bi mogla pomoći ili dovesti do toga da se razjasni ubistvo Duška Jovanovića i da se otkriju izvršioci i svi drugi učesnici tog teškog krivičnog djela – preporuka je iz izvještaja Komisije, koji je Vlada usvojila na sjednici održanoj 24. maja prošle godine.

Međutim, Komisija, prema poslednjem izvještaju, nema informaciju šta je Vlada uradila po osnovu te njihove preporuke.

– Komisija se dopisom obratila i Generalnom sekretarijatu Vlade i tražila informaciju o statusu realizacije preporuke Komisije da Vlada objavi novčanu nagradu u iznosu od najmanje milion eura licu, ili licima za davanje informacije koja bi mogla pomoći ili dovesti do toga da se razjasni ubistvo Duška Jovanovića, ali do dana zaključenja izvještaja nije dostavljen odgovor – navodi se u poslednjem izvještaju Komisije, koji je Vlada juče usvojila.

Pokretati postupke zbog lažnih iskaza

U izvještajima o pojedinačnim slučajevima napada na novinare, Komisija je dala više preporuka nadležnim institucijama – da se redovno pokreću postupci protiv svjedoka za koje, po ocjeni suda ili tužilaštva, postoje osnovi da su dali lažni iskaz pred sudom ili sprečavali dokazivanje, da se svaki dokument, akt koji se posebno ovjerava ovjeri na propisan način, unese broj na tom aktu koji će se razlikovati od prethodnog ili prethodnih ili naknadnih akata i dokumenata, da bi se tako po broju razlikovali i kako bi bilo omogućeno da se akti i dokumenti identifikuju po broju. Komisija je preporučila da policija o svim slučajevima prijetnji i napada na novinare i njihovu imovinu uvijek obavijesti tužilaštvo.

– Preporučuje se da državni tužioci postupe u ovim predmetima sa posebnom hitnošću i da bez odlaganja preduzmu sve mjere i radnje u skladu sa zakonom, a da u slučaju donošenja rješenja o odbacivanju krivične prijave podnesu zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, ukoliko se u radnjama prijavljenog stiču obilježja bića prekršaja, vodeći računa o rokovima zastare, što je u skladu sa Uputstvom vrhovnog državnog tužioca za postupanje u ovim slučajevima od 22. 3. 2024. godine. Potrebno je da državni tužioci u svim slučajevima napada na novinare, u toku trajanja postupka, aktivno sarađuju sa oštećenima i ujedno ih obavještavaju o svim preduzetim radnjama, kao i o ishodu svakog postupka, što je takođe sadržano u prethodno navedenom uputstvu – preporuke su Komisije nadležnim institucijama.

Komisija je tijelo formirano odlukom Vlade da prati postupanja nadležnih u slučajevima napada na novinare. Jovanović je ubijen 27. maja 2004. godine, a do danas nisu otkriveni nalogodavci i izvršioci tog zločina.

Poslednjim izvještajem Komisije obuhvaćeni su izvještaji o napadu na novinarku Oliveru Lakić, izvještaj o napadu na novinare Danicu Janković i Slobodana Čukića, izvještaj o napadu na glavnu i odgovornu urednicu "M portala" Danicu Nikolić, izvještaji o dva napada na novinara dnevnog lista "Pobjeda" Duška Mihailovića i izvještaj o napadu na Milicu Minić, novinarku portala "Standard" i televizije A1 TV.

(VIDEO) Šaranović: Predložiću Vladi da ustanovi novčanu nagradu za informacije o ubistvu Jovanovića

U izvještajnom periodu evidentiran je i napad na novinarku TV Vijesti Alisu Hajdarpašić tokom obavljanja radnog zadatka u Bijelom Polju, onemogućavanja ekipi TV Vijesti da se uključi u jutarnji program "Boje jutra" iz Tološke šume u Podgorici, prijetnje zaposlenima u Televiziji E, koji su dobili više prijetećih komentara na društvenoj mreži Fjesbuk sa dva profila, i prijetnji novinarki RTCG Nataši Baranin.

– Uprava policije je dostavila odgovore, dok odgovor od Vrhovnog državnog tužilaštva nije dostavljen do dana zaključenja ovog izvještaja. Takođe, Komisija se povodom najskorijeg slučaja napada na urednicu crne hronike u dnevnom listu "Pobjeda" Anu Raičković obratila nadležnim organima zahtjevom za dostavljanje dokumentacije. Uprava policije nije dostavila odgovor do dana zaključenja izvještaja, dok je Vrhovno državno tužilaštvo poslalo informaciju da navedene spise nije u mogućnosti da dostavi jer je postupak u fazi izviđaja – piše u izvještaju.

Komisija je 29. novembra prošle godine mejlom dobila izjašnjenje Državnog tužilaštva u odnosu na njihove preporuke iz prethodnog izvještaja, pojedinačne informacije, kao i ažuriranu tabelu slučajeva napada na novinare.

– Kako su navedena izjašnjenja stigla nakon nekoliko mjeseci, a Komisija je bila u obavezi da pripremi redovni izvještaj, koji nije mogla dalje prolongirati, svoje analize ovih izjašnjenja sačiniće naknadno i biće obuhvaćeni sljedećim izvještajem – najavili su iz tog tijela.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. januar 2025 07:14