Turski brodovi sve su bliži grčkim ostrvima, koje potencijalno žele da okupiraju, upozoravaju analitičari.
Najsavremeniji brodovi, podmornice, bespilotne, vazduhoplovne i vodene platforme, gotovo sve domaće proizvodnje, učestvuju na najvećoj do sada turskoj pomorskoj vežbi.
"Plava otadžbina" je naziv manevara koji se održavaju od 2019. godine, ali je naziv i turske doktrine o uticajima u morima na koja izlazi.
- To je jedan doktrinarni dokument koji su inicirali turski admirali, koji je u međuvremenu od 2019. postao zvanična državna ideologija i dio tog šireg revizionističkog, ekspanzijalističkog, a u suštini neoosmanističkog koncepta turske spoljne politike - kaže Dušan Spasojević, bivši ambasador u Turskoj i Grčkoj, prenosi RTS.
Turska, kao druga članica NATO-a po brojnosti armije, poslednjih decenija ojačala je svoju odbrambenu industriju. U periodu hladnog rata Turska je zavisila od zapadnih donacija, pa je, kako kažu analitičari, dobijala od Sjedinjenih Država ostatke ostataka za svoju mornaricu. Danas samostalno gradi brodove.
- Napravili su jedan iskorak koji drugi nisu radili, prvi u svijetu su napravili nosač bespilotnih vazduhoplova, imaju svoje fregate, žele da stvore flotu otvorenog mora, da se nadmeću za prevlast na Mediteranu, da obezbijede vazduhoplovnu podršku, sa ukrcanim elementima sa posadom i bez posade vazduhoplovnim jedinicama na brodove i žele da imaju snažne mornaričko-desantne jedinice koje će po zadatku da se pojave gdje treba - kaže Aleksandar Radić, vojni analitičar.
Procjene upućenih su da je ovo početak ubrzanog, samostalnog razvoja turske ratne mornarice. S obzirom na to da Ankara ne zavisi ni od koga za proizvodnju novih brodova, potrebni su joj samo, kažu analitičari, ambicija i novac.
- Turska koristi zapadne tehnologije, prirodno kao članica NATO-a orijentisani su ka tehnologijama koje dolaze iz zapadnih zemalja i spretno prave klase brodova koji su ekvivalentni onome što je najsavremenije na zapadu - kaže Radić.
Vježba na morima se poklapa sa padom Asadovog režima u Siriji, koji je pomogla Turska, kao i sve većim uticajem Ankare na Bliskom istoku, podsjećaju upućeni.
- Lično mislim da je u pitanju jedan opasan politički manevar, da Turska koristi slobodan prostor u ovom trenutku i intervenišući u Siriji i pokazujući pretenzije u istočnom Mediteranu i u Egeju, a mislim da im je krajnji cilj revizija Lozanskog sporazuma i ono što govore i veoma obaviješteni grčki izvori, kao što je bivši izaslanik odbrane u Ankari, visok čin u ratnoj mornarici, on misli da je krajnji cilj Turske okupacija grčkih ostrva - kaže Spasojević.
Turci to, kaže Spasojević, ne kriju i dodaje da je ta doktrina već ušla u turske školske udžbenike.
- Ovo je apsolutno opasan primjer revizionizma i ovo treba držati na oku i biti veoma oprezan prema ovome - kaže Spasojević.
A Grčka je oprezna, prema pisanju helenskih medija, grčki brodovi i podmornice izbliza budno prate turske manevre.