
Poslanik u Evropskog parlamenta Lukas Mandl istakao je da sumnja da specijalni izvjestilac Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak može da postigne konačno rešenje do kraja mandata.
Kako navodi, zbog toga traži da se u ovaj proces uključi predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
– Ono što sam ranije pomenuo o naporima koje treba uložiti ne važi samo za Kosovo, već i za Srbiju i Miroslava Lajčaka – rekao je Mandl za „Albanijan post”.
On je izrazio sumnju da će Lajčak do kraja mandata bilo šta postići, ukoliko ne bude mogao uskoro da predstavi rezultat Evropskom parlamentu, državama članicama i Komisiji.
– Kao i do sada, preporučujem veće angažovanje same predsednice Komisije, jer je Zapadni Balkan suštinski dio Evrope i ključan za budućnost EU u cjelini – poručio je Mandl.
Govoreći o konačnom sporazumu Kosova i Srbije, on ističe da su u zrelim političkim sistemima uvijek potrebni kompromisi, a „ponekad i konsenzus”.
– Ali ono što bih tražio je puna posvećenost kada su u pitanju stabilnost, reforme i odnosi. Na primjer, dijalog Kosovo-Srbija je od velikog značaja, ne samo za dvije zemlje, već za cio region i zapravo za Evropu u cjelini. Samo Kosovo neće moći da se predstavi svijetu sa rezultatom, ni Srbija ni EU, ali treba uložiti puno truda – smatra Mandl.
Kada je riječ o osnivanju Zajednice srpskih opština, njegovo mišljenje je da tzv. Kosovo treba da primijeni sporazume postignute u Briselu sa Srbijom.
– To zavisi od pregovora i dogovori moraju da se sprovode. Živimo u 21. vijeku. Nema sumnje ni u državnost Kosova, ni u evropsku prirodu njegovog multietničkog društva – smatra on.
Govoreći o inicijativi „Otvoreni Balkan” Mandl navodi da podržava regionalnu saradnju, ali da smatra da takve inicijative treba da budu sveobuhvatne.
– Lideri šest zemalja Zapadnog Balkana odobrili su Zajednički akcioni plan za regionalno tržište 2021-2024 na Samitu u Sofiji u novembru 2020. Ovaj akcioni plan mora da se primeni – rekao je on.
Mandl je ponovio da Austrija podržava viznu liberalizaciju za Kosovo, ali da su prepreka neke „evropske zemlje” koje su i dalje skeptične.
– Manji broj vlada država članica blokira odluku, koja je očigledno zakasnila. Gotovo svakodnevno se radi na liberalizaciji viznog režima. Narod Kosova to zaslužuje. Austrija ga podržava. Zvanični program austrijske vlade eksplicitno pominje liberalizaciju viznog režima kao cilj. Takođe, novoimenovani članovi Vlade u Austriji nastaviće da brane našu austrijsku poziciju – navodi Mandl.
On je dodao da cijeni rad kosovskog premijera Aljbina Kurtija, ističucći da „svaku vladu Kosova treba ocijeniti pitanjem stabilnosti.
Kada je riječ o predsjednici Kosova Vjosi Osmani, austrijski evroposlanik podvlači da se čini da je ona ključni faktor stabilnosti.
– Ona čini mnogo da zadrži nadu, samopouzdanje i optimizam što je važan preduslov za svijetlu budućnost. Njen jezik je često veoma oštar, što je u većini slučajeva korisno za pravilno razumijevanje situacije na Kosovu u svetskim razmjerama. Moj utisak je da je Osmani veoma poštovana u cijeloj zemlji. Kao i u prošlosti i u budućnosti, svakako bih poštovao svakog demokratski legitimnog šefa države Kosova – rekao je Mandl.
Коментари (0)
Оставите свој коментар