Orban I Nehamer: Sankcije štete Evropi, prijeti masovna nezaposlenost / - SKRINšAT
28/07/2022 u 23:08 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Orban i Nehamer kritikovali sankcije Rusiji: Evropa trpi štetu, EK kasni sa nabavkom gasa

Nehamer: Stav Austrije jasan - nemoguć embargo na ruski gas zbog zavisnosti austrijske i njemačke privrede. Orban: Predložena racionalizacija gasa prvi znak ratne privrede, biće masovne nezaposlenosti

Mađarski premijer Viktor Orban i austrihjski kancelar Karl Nehamer kritikovali su danas sankcije Evropke unije Rusiji upozorivši da od njih čitava Evropa trpi štetu.

Dvojica evropskih zvaničnika složili su se tokom susreta u Beču da sankcije Rusiji nisu svrsishodne i ukazali na spore reakcije Evropske komisije u vezi sa zajedničkom nabavkom gasa.

- Zajednička energetska platforma bila bi važnija nego ikada, kako zemlje EU ne bi bile međusobno konkurencija - kazao je Nehamer na zajedničkoj konferencij za nobvinare.

Austrijski kancelar Karl Nehamer rekao je da postoje mnoge najave Evropske komisije, ali samo malo primjene onoga što je rečeno i zatražio od Brisela brže djelovanje.

- Zajednička energetska platforma bila bi važnija nego ikada, kako zemlje EU ne bi bile međusobno konkurencija - kazao je Nehamer na zajedničkoj konferencij za nobvinare.

Zatražio je od Brisela brže djelovanje.

- Postoje mnoge najave Evropske komisije, ali samo malo primene onoga što je rečeno - konstatovao je austrijski kancelar.

Orban je kritikovao strategiju sankcija EU protiv Rusije kao sredstvo za okončanje rata u Ukrajini i upozorio na opasnost ratne privrede i recesije.

Predložena racionalizacija gasa je prvi znak ratne privrede, smatra Orban.

Naveo je da će, ako se rat uskoro ne završi, doći do recesije sa posledicama masovne nezaposlenosti u Evropi.

Kazao je da se rat na ovaj način ne može pobediti i da je potrebna promena strategije.

- Bez promjene strategije nema mira, a bez mira nećemo rešiti problem, nećemo imati energiju i upašćemo u ratnu privredu - podvukao je mađafrski premijer.

Nehamer je kazao da u osnovi podržava evaluaciju sankcija, ali je ocijenio i da je važno da sankcije moraju više pogoditi onog protiv kojeg su usmjerene, a ne da donose veću štetu onom koji ih je uveo.

- Zbog toga je stav Austrije jasan, a to je da nije moguć embargo na ruski gas zbog zavisnosti austrijske i nemačke privrede - podvukao je Nehamer.

Istakao je da bi posljedice po nemačku privredu povukle Austriju i vodile ka masovnoj nezaposlenosti.

Orban je, komentarišući plan EU za vanrednu situaciju u vezi gasa, rekao da to ne raduje njegovu zemlju, pošto se oduzimaju prava jer je do sada energetika bila u nadležnosti država članica.

Orban rekao je da ne želi da Mađarska postane imigraciona zemlja i da je potrebno odbraniti kulturu te zemlje od spoljnih uticaja.

- Ne želim da Mađarska postane imigraciona zemlja i ne želim da migracije postanu jače u Mađarskoj. To je uvijek bio moj stav i takav će i ostati, i to nema nikakvu biološku osnovu. To za nas nije rasno pitanje, već je pitanje kulture. Jednostavno, našu civilizaciju treba sačuvati kakva jeste - rekao je Orban nakon razgovora sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom u Beču, objašnjavajući zašto je protiv migracija.

Nehamer je rekao da su migracije izazov sa kojim se treba suočiti, prenio je AP. On je dodao da je jasno rekao Orbanu da Austrija odbacuje svaku formu trivijalizacije ili relativizacije rasizma, pa čak i antisemitizma.

Nehamer je rekao da je prihvatio predlog mađarskog kolege o održavanju zajedničke konferencije sa Srbijom da bi bio smanjen pritisak ilegalne migracije.

On je podsjetio da je u Austriji znatno porastao broj tražilaca azila i da je se u zaustavljanju ilegalne migracije mora sarađivati sa Mađarskom i Srbijom.

Nehamer je podsjetio da je Austrija preuzela više od 80.000 izbjeglica iz Ukrajine i oko 30.000 dodtanih zahtjeva za azil u prvoj polovini godine, rekavši da je to izazov za Austriju, pored energetske krize, inflacije i pandemije.

Poređenja radi, Njemačka je registrovala više od 900.000 izbjeglica samo iz Ukrajine od početka rata u toj zemlji.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 08:30