
Češku danas i u ponedjeljak napušta 63 diplomata i osoblja iz ambasade u Pragu pošto je poslije uzajamnog protjerivanja diplomata u aprilu Češka iskoristila Bečku konvenciju da naredi Rusiji da svoju veliku prašku ambasadu svede recipročno na sedam diplomata i 25 zaposlenih, tačno koliko je ostalo nakon protjerivanja češkoj ambasadi u Moskvi.
Češka vlada dala je Rusiji rok do kraja maja da povuče taj višak osoblja ambasade, a protjerivanje diplomata i diplomatski češko-ruski rat od 17. aprila zbog osnovanih sumnji da su u eksplozije magacina sa municijom u Vrbjeticama na jugu Češke 2014. godine umješani agenti ruske GRU podržava prema najnovijoj anketi 54 odsto Čeha, piše Nedeljnik.rs.
Protiv protjerivanja i povlačenja Rusa iz ambasade je svega 20 odsto Čeha, a prema toj anketi agencije Data Kolekt za češki javni tv servis ČT isto toliki procenat anketiranih ne vjeruje češkoj vladi da ima dokaze za optužbe da su municiju bugarskog trgovca oružjem u tim magacinima u vazduh digla dvojica ruskih agenata, isti oni koji se sumnjiče za pokušaj trovanja bivšeg ruskog agenta Sergeja Skripalja 2018. godine u Velikoj Britaniji.
Povodom diplomatskog rata zbog sumnjičenja da je u eksplozije u Vrbjeticama u kojima su poginula dva Čeha umiješana specijalna jedinica vojne ruske službe GRU za operacije u inostranstvu uz Češku su stali saveznici iz Evropske unije i NATO ali svega nekoliko zemalja protjeralo je u znak solidarnosti ruske diplomate.
Saveznici u EU i NATO zamjerili su češkoj vladi što nije, kao što je učinila Velika Britanija u aferi Skripalj zbog koje je protjerano iz niza zemalja preko 100 ruskih diplomata, blagovremeno konsultovala saveznike da se koordinira zajednička reakcija, već se vlada premijera Andreja Babiša u strahu da aferu Vrbjetice ne objave češki mediji u diplomatski rat sa Rusijom upustila sama, a tek poslije objašnjavala i tražila podršku.