Посланици Европског парламента (ЕП), Владимир Билчик и Тања Фајон, изјавили су да очекују да се Србија у потпуности усклади са заједничком спољном и безбједносном политиком Европске уније (ЕУ), што укључује увођење санкција режиму руског предсједника Владимира Путина због агресије на Украјину.
Билчик, извјестилац ЕП за Србију, и Фајон, шефица Делегације ЕП за односе са Србијом, навели су у заједничкој изјави да то „виде као важан и хитан сигнал да Србија подржава принципе и вриједности ЕУ и да је посвећена заједничком раду са европским партнерима ка миру“.
- Јединство међународне заједнице у супротстављању Путиновој агресији на Украјину од суштинског је значаја за сваки покушај учвршћивања мира и избегавања ширења рата који је покренуо Кремљ. Очекујемо да се Србија у потпуности усклади са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, укључујући санкције усвојене против режима у Русији - навели су Билчик и Фајон, преноси Н1.
У изјави после данашњег усвајања резолуције ЕП о руској агресији на Украјину, Билчик и Фајон су навели и да се међународна ситуација „драматично променила од прошле недеље“ и да „нема простора за попуштање агресору“.
На сајту Европског парламента, уз изјаву Билчика и Фајон, указује се да је Влада Србије у недељу усвојила закључак Савјета за националну безбједност од 25. фебруара о кризи у Украјини.
- У закључку од 15 тачака наводи се да су Русија и Украјина за Србију увијек биле пријатељске земље и да је Србија пружала пуну и принципијелну подршку поштовању принципа територијалног интегритета Украјине. У закључку је наведено и да ће се Србија, када је ријеч о санкцијама, руководити искључиво заштитом сопствених виталних економских и политичких интереса - пише уз изјаву Билчика и Фајон.
Указује се да Србија, док подржава територијални интегритет Украјине, одбија да се придружи санкцијама ЕУ против Русије, да "није недвосмислено осудила руску војну агресију" и да је уз Босну и Херцеговину "једина земља на Западном Балкану која се није ускладила са позицијом ЕУ".
Европски парламент је у уторак усвојио резолуцију којом осуђује агресију Русије на Украјину, изражава дубоко жаљење због непридруживања Србије санкцијама које је ЕУ увела Русији, и указује да неусклађивање са спољном политиком ЕУ штети процесу придруживања Србије Унији.