
- Ljudska prava su kiseonik čovječanstva. Njih, međutim, iz straha guše najpre autokrate koje slamaju opoziciju - istakao je Gutereš i dodao da to isto čine i "ratni huškači koji se rugaju međunarodnom pravu i Povelji UN".
On je takođe kao prijetnju ljudskim pravima naveo i klimatsku krizu, ali i moralno korumpirani globalni finansijski sistem koji prečesto stoji na putu veće jednakosti i održivog razvoja, prenosi B92.
Gutereš je istovremeno kritikovao i nekontrolisane tehnologije kao što je vještačka inteligencija koja budi velike nade, ali ima i kapacitet da samo jednim klikom naruši ljudska prava.
Prema njegovim riječima, ljudska prava guši retorika onih koji zagovaraju podjele i bijes, jer ta prava vide kao prepreku moći, bogatstvu i kontroli kojima teže.
Gutereš je podsjetio i na konflikte koji dovode do masovnog kršenja ljudskih prava, kao što je to slučaj u Ukrajini, gdje je više od 12.600 civila ubijeno, ili na Bliskom istoku i Zapadnoj Obali gdje je nasilje u porastu.
On je ukazao da je primirje između Izraela i Hamasa krhko, ističući da je potreban trajni prekid vatre, oslobađanje svih talaca i napredak ka stvaranju palestinske države. Gutereš se osvrnuo i na krvoproliće i raseljavanje u Sudanu, kao i situaciju u Demokratskoj Republici Kongo.
- Ukratko, ljudska prava su ugrožena i trpe teške udarce - zaključio je on, dodajući da međunarodna zajednica može da pomogne u tom smislu kroz rad Savjeta UN za ljudska prava i usvajanje Pakta za budućnost.
Zasjedanje Savjeta UN za ljudska prava, koji je osnovan 2006. i obuhvata 47 zemalja članica, počinje sutra i trajaće do 4. aprila.
Коментари (0)
Оставите свој коментар