
Estonija, Francuska, Irska, Norveška, Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija pokrenule su pitanje migrantske krize tokom sastanka 15-članog Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija održanog iza zatvorenih vrata.
- Osuđujemo orkestriranu instrumentalizaciju ljudskih bića čije je živote i dobrobit Bjelorusija dovela u opasnost u političke svrhe, sa ciljem da destabilizuje susedne zemlje i spoljnu granicu Evropske unije i skrene pažnju sa sopstvenih sve većih kršenja ljudskih prava - naveli su oni u saopštenju, prenose Novosti.rs.
Estonija, Francuska, Irska, Norveška, SAD i Britanija su opisale bjeloruski pristup kao neprihvatljiv i optužili predsjednika Aleksandra Lukašenka da postaje prijetnja regionalnoj stabilnosti, pozvavši na snažnu međunarodnu reakciju da se Bjelorusija pozove na odgovornost, obećavši da će razgovarati o daljim merama koje mogu da preduzmu.
Zamjenik ruskog ambasadora u UN Dmitrij Poljanski, rekao je novinarima uoči sjednice Savjeta da vjeruje da njegove zapadne kolege iz Saveta imaju neku vrstu mazohizma jer je pokretanje ove teme, koja je potpuna sramota za EU, vrlo hrabra.
Na pitanje da li Rusija ili Bjelorusija pomažu u premeštanju migranata na poljsku granicu, Poljanski je rekao: "Ne, apsolutno ne".
On je dodao da Savjet bezbjednosti ne mora da rješava sve probleme.