/ - PHOTO BY MARKUS SPISKE ON UNSPLASH, ilustracija
30/10/2021 u 20:55 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Уочи самита УН о клими: Научници упозоравају-остало је још мало времена

Имамо паклено дуг пут- изјавио је Штерн, док је један од новинара додао да је „реалност у овом тренутку да нисмо ни близу да одржимо температуру“

Уочи самита УН о клими, који у понедјељак почиње у Глазгову, Фил Блак из ЦНН-а сумирао је очекивања од конференције. Екстремне поплаве, пожари, суше и рекордне температуре су само неки од библијских догађаја које је свијет доживио 2021, а научници каЏу да је то доказ да већ Џивимо у климатској кризи, јављају агенције преносе медији.

-То је овдје. Над главом нам је. Људи то виде и осјећају- оцијенио је Тод Штерн, бивши водећи амерички преговарач о клими.

Он је у администрацији Барака Обаме учествовао у писању Париског споразума 2015. У том документу је дато обећање да ће све земље свијета да раде на одрЏању глобалног повећања температуре између 1,5 и 2 степена.

-Имамо паклено дуг пут- изјавио је Штерн, док је један од новинара додао да је „реалност у овом тренутку да нисмо ни близу да одржимо температуру“.

-Још нисмо на правом путу, али се поправљамо“-оптимистично је одговорио Штерн.

Боље није довољно добро. На конференцији у Глазгову свака земља ће бити оцијењена да ли довољно смањује емисије да би се обезбиједила да је циљ од 1,5 степена и даље достиЏан.

Научници се слаЏу да ће у супротном посљедице бити катастрофалне.

-Без акције на сузбијању емисије гасова стаклене баште могли бисмо да видимо да температура до краја вијека порасте за три степена, нешто што Земља није искусила три милиона година. То би био веома, веома другачији свијет- истакао је Боб Вард, професор на престиЏној Лондонској школи економије.

План Бајденове администрације је да се емисија штетних гасова до 2030. преполови, а да до 2050. буде на нули.

-То је фантастично, али тек треба да се покаЏе да је могуће. Недостатак договора на свјетском нивоу је велики изазов- додао је Вард.

Успјех зависи од великих, прије свега од Кине, која је највећи загађивач и одговорна је за четвртину емисије.

-Зато је важно да се Кина покрене. Дугорочно имају план, али до 2030. нису обећали ништа- сматра Штерн.

Изазов за Кину и многе земље у развоју је да се одрекну угља у производњи струје. А то је један од мортора бијега од сиромаштва и економског развоја. Зато ће се у Глазгову поставити питање помоћи из богатих земаља. Тензије прије самита већ расту.

-Ми смо за. Морамо да убиједимо низ земаља које нису вољне да потпишу. Потписала је Велика Британија, ЕУ, Јапан, Канада“ поручио је Џон Кери, амерички изасланик за климу.

Очекује се да ће у Глазгову доћи до напретка, али је неизвјесно да ли ће то бити довољно. Низ екстремних климатских промјена показује да опасност од неуспјеха расте. Научници кажу да је остало још веома мало времена.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 17:10