
Zabrinutost stanovnika Italije posljednjih dana uglavnom je usmjerena na benzin, čija se cijena stabilizovala iznad dva EUR, dok ponegdje već prelazi 2,4 EUR po litru.
- U odnosu na prošlu godinu, kada su cijene goriva bile visoke, što je ljude jako razljutilo, sada su rezignirani - rekao je vlasnik benzinske pumpe Federiko Del Signore, prenosi SEEbiz.
Italija uvozi 40 odsto cjelokupnog gasa i 13 odsto nafte iz Rusije. Vodeća talijanska energetska kompanija Eni objavila je u četvrtak obustavu novih ugovora o uvozu nafte.
- Sada, nakon pandemije, sve bi trebalo da krene iznova, ali ovaj oporavak zbog rata je, naravno, vrlo spor. Problem je sada što smo snizili cijene našim kupcima, ali su nam se troškovi udvostručili, tako da postoji više strahovanja da nećemo preživjeti. Gubimo nadu - rekao je vozač kombija Giani.
Stručnjaci smatraju da i cijene naftnih derivata mogu brzo pasti, ali preduslov je mir u Ukrajini.
Rast cijena goriva direktno je povezan s krizom u Ukrajini. Cijena bi mogla brzo pasti. Za nekoliko sedmica mogla bi pasti sa 200 USD na 80 USD za barel nafte od 158 litara. Zato što smo u izuzetno teškoj vrijeme, tokom teške krize i u ovakvim trenucima cijene goriva su vrlo osjetljive”, kazao je Alessandro Lanza, energetski analitičar sa Univerziteta LUISS u Rimu.
Sledeće sedmice očekuje se niz štrajkova kamiondzija u Italiji zbog poskupljenja goriva, a najavljuju se i protesti u poljoprivrednom sektoru.