
Melanholičnim i ujedno pomalo "prijetećim" zvucima, koji se potom "pretaču" u plesni ritam, drugog stava Betovenove Sedme simfonije, uveo je Ivan Đurišić u mrak Moderne galerije podgoričkih Muzeja i galerija publiku koja je došla na otvaranje njegove samostalne izložbe "Dekonstrukcija algoritma". Postepeno je osvjetljavao prostor, da bi istovremeno s krešendom melodije i ritma i slike "zablistale" u punom sjaju, a publika imala priliku da ih jasno sagleda, možda i sebe i one oko sebe.
Prethodno, tokom oficijelnog dijela ceremonije otvaranja njegove samostalne izložbe, publici se najprije obratila istoričarka umjetnosti Petrica Duletić, kustoskinja postavke. Izložba se, navodi, može posmatrati kao nastavak Đurišićeve izložbe iz 2011. "Sjećanja - viđenja" održane takođe u ovoj galeriji. Odnosno može se posmatrati kao nastavak njegovih istraživanja i razmišljanja.
– U periodu nakon neoromantičarske poetike u prikazu pejzaža, otvorio je Đurišić novo polje istraživanja u kojem pejzaž postaje misterija, a umjetnik stvara u maniru fantastičnog i nadrealnog slikarstva. Osobine Đurišićevih djela koje ga približavaju od fantastičnog slikarstva ka nadrealizmu su neprestano aktiviranje i reaktiviranje podsvjesnih i imaginativnih impulsa. Otkrivanjem dalekih stvarnosti snova, otkriva sakrivene strane čovjeka. Na platnu, umjetnik prepliće stvarno i nestvarno, sintetiše i razjedinjuje, a ti procesi unutar samog umjetničkog djela otvaraju široke prostore za gledaočevu percepciju, za mogućnost dijaloga, za nove i sasvim moguće zaključke. Naglašenom imaginacijom i senzibilitetom, Ivan otvara prostore u kojima pojmovi moguće i nemoguće, prošlo i buduće, blisko i daleko, mrtvo i živo, gube svoja suprotna obilježja i kreće se u svijetu oslobođenom svih vanjskih odnosa - rekla je Duletić, između ostalog.
Đurišić je obraćajući se publici izrazio nadu da će publika osjetiti barem dio energije koju je pokušao da prenese na platna.
Direktorica Muzeja i galerija mr Ivana Ćupić, rekla je da ponosna što će publika u Modernoj galeriji imati priliku da uplovi u svijet Đurišićevog stvaralaštva. Jer, pored nespornog talenta, njegovo slikarstvo karakteriše i sposobnost istraživačkog i promišljenog procesa.
– Pred sobom imamo djela nastajala posljednjih godina, a koja odišu kontinuitetom u razmišljanju i rješavanju problema na slici i u životu - rekla je Ćupić.
Na otvaranju izložbe publika je imala priliku da uživa u muziciranju harfistkinje Milice Kankaraš.
Izložba se može pogledati do 3. decembra.
Коментари (0)
Оставите свој коментар