Tamara Vujović / - FOTO: MINISTARSTVO KULTURE I MEDIJA
15/02/2024 u 10:05 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Vujović: Umjetnostu obrazovanju podrška djeci od najranijeg uzrasta

Ona učestvuje na UNESKO Svjetskoj konferenciji o kulturi i umjetničkom obrazovanju koja se održava u Abu Dabiju

Dostupnost kulture i obrazovanja u oblasti umjetnosti značajno doprinosi razvoju društva, a usavršavanje kadrova i cjeloživotno učenje u oblasti kulture jedan je od prioriteta kulturne politike u Crnoj Gori, istakla ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović.

Ona učestvuje na UNESKO Svjetskoj konferenciji o kulturi i umjetničkom obrazovanju koja se održava u Abu Dabiju, gdje je sa ministarkom prosvjete, nauke i inovacija dr Anđelom Jakšić Stojanović prisustvovala otvaranju.

Konferenciju su otvorili visoki zvaničnici, ministar kulture Ujedinjenih Arapskih Emirata šeik Salem bin Kalid Al Kasimi, šef Departmana za kulturu i turizam Abu Dabija Mohamed Kaligf Al Mubarak i predsjednica Generalne konferencije UNESKO Simona Mirela Mikulesku.

Ministarka Vujović je govorila na panel diskusiji "Jednak pristup kulturi i umjetničkom obrazovanju", gdje je sa ministrima i šefovima delegacija iz drugih država razmijenila iskustva i najbolje prakse u cilju unaprijeđenja sektora kulture i umjetničkog obrazovanja.

Predstavljajući obrazovanje u oblasti umjetnosti u okviru Univerziteta Crne Gore, Vujović je naglasila da je usavršavanje kadrova i cjeloživotno učenje u oblasti kulture jedan od prioriteta kulturne politike u Crnoj Gori.

- To je prepoznato i u važećem strateškom dokumentu – Nacionalnom programu razvoja kulture, koji prepoznaje značaj intersektorske saradnje u oblasti obrazovanja i kulture - navela je Vujović.

Ukazala je da se Crna Gora, kao i druge države sa nižim ekonomskim standardom, suočava sa problemom odliva kadrova.

- Dostupnost kulture i obrazovanja u oblasti umjetnosti podrazumijeva stvaranje neophodnih uslova koji bi omogućili podršku i usmjerenje svakom talentovanom dječaku i djevojčici, od najranijeg uzrasta - navela je Vujović.

Ona je kazala da institucije kulture u Crnoj Gori teže da doprinesu dostupnosti kulturnih sadržaja organizovanjem dana umjetničkog obrazovanja, posjetom učenika osnovnih škola i drugim programima kojima predstavljaju kulturno nasljeđe i savremeno stvaralaštvo.

- Ipak, i pored toga, istraživanja su pokazala da postoji slabije interesovanje za sadržaje kulture, posebno među mlađim generacijama. Prepoznali smo ovo kao važan problem u razvoju sektora i sa Ministarstvom prosvjete radićemo na pronalaženju rješenja primjenom najboljih praksi iz zemalja okruženja i Evrope - istakla je Vujović.

Kazala je da je uvjerena da će u okviru UNESCO platforme za kulturu i obrazovanje u oblasti umjetnosti biti omogućena veća dostupnost kulturnih sadržaja i da će nam strateški dokument usvojen na konferenciji ponuditi konkretne smjernice i rješenja.

- Ova Konferencija je značajan korak u tom pravcu, prepoznajući prvi put kulturu i umjetnicko obrazovanje kao noseće stubove razvoja društva. Nadam se da ćemo svi zajedno dati doprinos kako bi ova habra inicijativa dala mjerljive rezultate i kako bi ovaj okvir bio istrajan, inspirativan i progresivan. Prepoznali smo da je potrebno osnaživati učitelje i nastavnike o znanjima u oblasti kulture i umjetnosti i uključivati umjetnike i kulturne djelatnike u obrazovni sistem kroz preformanse u školama i rad sa djecom, što može podstaći razvoj kreativnosti kod najmlađe publike - zaključila je Vujović.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Na žalost inženjersko mišljenje donosiocima odluka nije potrebno.Na obaveznost izrade fizibiliti studije za velike infrastrukturne projekte se zaboravilo.Važno je da dođe put,voda... do njihovog sela,a koliko to košta ,da li je opravdana...

Na žalost inženjersko mišljenje donosiocima odluka nije potrebno.Na obaveznost izrade fizibiliti studije za velike infrastrukturne projekte se zaboravilo.Važno je da dođe put,voda... do njihovog sela,a koliko to košta ,da li je opravdana investicija nije važno.Na žalost niko od donosioca ovih odluka ne snosi ličnu odgovornost nego se pokrivaju odlukama kolektivnih tjela. Svi kao da se trude da što više unište

Учитај више
Građanin
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
01. april 2025 04:31