
Ona kaže da je jedina statistika Monstata o socijalnom statusu iz 2023. godine, po kojoj u zoni siromaštva živi 20 odsto stanovništva, od čega čak 27,6 odsto čine djeca, a novijih zvaničnih podataka o socijalnoj slici u državi nema.
– Najveća stopa siromaštva je kod jednoroditeljskih porodica. Socijalna politika ne korespondira sa datim trenutkom. Programi "Evropa sad" 1 i 2 nijesu dotakli socijalnu politiku u Crnoj Gori. Za djecu, recimo, nema ishrane u školama, a imate visoke iznose koje funkcioneri troše za reprezentacije, putovanja... Imamo porodice koje bi koristile narodnu kuhinju, ali im se ne isplati jer nemaju besplatan prevoz. Socijalna politika u Crnoj Gori je neodgovorna – ocjenjuje Medojević.
Ukazuje da je popis stanovništva koji je ranije sproveden bio prilika da se dođe do podataka o materijalnom statusu građana, odnosno porodica, kako bi na to odgovorila socijalna politika.
– Mogli smo da imamo skener socijalnog stanja svih građana. Raduje me što je prihvaćen predlog Banke hrane da dječiji dodatak bude srazmjeran primanjima, odnosno da bude veći za onu djecu čiji roditelji imaju manja primanja – ističe Medojević.
Dodaje da su njihove dugogodišnje kritike ipak čuli, pa je u najavi novi zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti.
– Naša socijalna politika zaobilazi najranjivije. Imamo građane koji nemaju nikakva primanja, radili su kod privatnika, ali im nijesu uplaćivani doprinosi. Oni su prepušteni sami sebi i bez ikakvih primanja nakon 65 godina života. Sve odgovorne države prepoznaju i za te ljude model socijalne penzije. Kirije su postale veoma visoke. Nemamo modele zaštite porodice. Predlagali smo porodični dodatak kako bismo sačuvali porodice, s obzirom na sve prisutniji pad nataliteta u državi. Naše porodice danas trpe. Uslovi za ostvarivanje socijalnih prava su rigorozni, pa mali broj građana koristi socijalna davanja – ukazala je Medojević.
Naglašava da je vlast prvo trebalo da pomogne najranjivijima, ali da to očigledno nije bio interes političara.
– Teško je preživjeti i ljudima koji rade. Mi nemamo podatke koliko je članova porodica zaposleno. Veliki broj ljudi živi u zoni siromaštva – upozorava Medojević.
Povodom 15 godina rada Banke hrane, ističe da su primorani da budu volonterska organizacija.
– Naša država nije podržala naš rad u smislu obezbjeđivanja kancelarije, magacina, transportnog vozila... Sav naš rad je čovjekoljublje, bez uslova. To nas nije spriječilo da pomažemo ljudima i da podižemo javnu svijest o problemu siromaštva i ukazujemo na probleme i nudimo rješenje – rekla je Medojević.
Коментари (0)
Оставите свој коментар