
– Šta rade državni organi, šta radi tužilaštvo, šta radi Skupština, šta radi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – pita Radulović.
On dodaje da je posebno zabrinjavajuće što niko od nadležnih nikad nikog nije pozvao na javno saslušanje povodom nalaza DRI, koja je nedvosmisleno prethodnih godina ukazala na katastrofalno stanje u jednom od najznačajnijih resursa države, uprkos alarmantnim nalazima u izvještajima državne revizorske institucije.
DRI je do sada sprovela tri revizije koje se tiču šuma kao našeg najvećeg prirodnog resursa.
U okviru revizije "Efikasnost obračuna i naplate prihoda od korišćenja šuma" utvrđeno da je poslednjeg dana 2015. godine dug koncesionara iznosio je 5,94 miliona eura, a samo godinu kasnije, prema podacima Uprave za šume, ukupne obaveze koncesionara porasle su za 8,04 miliona, što je, kaže Radulović, zabrinjavajuće povećanje od 35 odsto.
– Identifikovan je visoki rizik da uspostavljene procedure kod Uprave za šume ne obezbjeđuju da će svi prihodi od korišćenja šuma biti pravilno obračunati i naplaćeni u punom iznosu. Takođe, analitičke evidencije koncesionih naknada u Upravi za šume su se vodile ručno u pisanoj formi, sa velikim brojem nečitkih ispravki, što čini evidencije nepouzdanim za potrebe kontrole. Dakle, revizijom su evidentirane slabosti koje ograničavaju efikasnost sistema obračuna i naplate prihoda od korišćenja šuma – istakao je on.
Radulović je za "Dan" najavio da je DRI u fazi izrade preliminarnog izvještaja vezanog za reviziju "Uspješnost sprovođenja politike zaštite životne sredine u Crnoj Gori – bespravna (prekomjerna) sječa šuma", koja će, opet, kako je naveo, ukazati na alarmantno stanje u šumarstvu.
Nova revizija, koja se odnosi na bespravnu i prekomjernu sječu šuma, u završnoj je fazi izrade, i biće objavljena do kraja aprila. Kako kaže Radulović, u toku revizije nametnula se poterba da se analizama podataka od 2020. do 2024. godine uradi analiza i podataka za period od 2017. do 2020.
On napominje da su u Crnoj Gori bespravne sječe šuma sve češće, što ugrožava održivo gazdovanje ovim važnim prirodnim resursom. Takođe, očuvanje šuma i drugih ekosistema jedan je od 17 globalnih ciljeva održivog razvoja UN (SDG), a predmetna revizija će obuhvatiti cilj 15 – očuvanje života na zemlji.
Konačni izvještaj DRI, koji se očekuje krajem aprila 2025. godine, biće javno publikovan i dostavljen svim subjektima revizije (Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede; Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera; Ministarstvo unutrašnjih poslova; Uprava za gazdovanje šumama i lovištima; Poreska uprava; Uprava carina; Agencija za zaštitu životne sredine i JP Nacionalni parkovi Crne Gore), kao i nadležnom skupštinskom Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.
Коментари (0)
Оставите свој коментар