BRANISLAV RADULOVIĆ / -SRDJAN BOLJEVIC
31/03/2025 u 18:59 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Uskoro revizija DRI o bespravnoj i prekomjernoj sječi šuma: Za godinu dug koncesionara porastao za 2,1 milion

Dok u javnosti izlaze na vidjelo pojedinosti o katastrofalnom stanju u sektoru šumarstva, zahvaljujući prepucavanju odgovornih zbog odlaganja primjene Zakona o šumama, član Senata Državne revizorske institucije (DRI) Branislav Radulović za "Dan" je saopštio da je ta ustanova do sada tri puta u svojim izvještajima ukazala na veoma loše stanje našeg najvećeg prirodnog bogatstva.

– Šta rade državni organi, šta radi tužilaštvo, šta radi Skupština, šta radi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – pita Radulović.

On dodaje da je posebno zabrinjavajuće što niko od nadležnih nikad nikog nije pozvao na javno saslušanje povodom nalaza DRI, koja je nedvosmisleno prethodnih godina ukazala na katastrofalno stanje u jednom od najznačajnijih resursa države, uprkos alarmantnim nalazima u izvještajima državne revizorske institucije.

DRI je do sada sprovela tri revizije koje se tiču šuma kao našeg najvećeg prirodnog resursa.

U okviru revizije "Efikasnost obračuna i naplate prihoda od korišćenja šuma" utvrđeno da je poslednjeg dana 2015. godine dug koncesionara iznosio je 5,94 miliona eura, a samo godinu kasnije, prema podacima Uprave za šume, ukupne obaveze koncesionara porasle su za 8,04 miliona, što je, kaže Radulović, zabrinjavajuće povećanje od 35 odsto.

– Identifikovan je visoki rizik da uspostavljene procedure kod Uprave za šume ne obezbjeđuju da će svi prihodi od korišćenja šuma biti pravilno obračunati i naplaćeni u punom iznosu. Takođe, analitičke evidencije koncesionih naknada u Upravi za šume su se vodile ručno u pisanoj formi, sa velikim brojem nečitkih ispravki, što čini evidencije nepouzdanim za potrebe kontrole. Dakle, revizijom su evidentirane slabosti koje ograničavaju efikasnost sistema obračuna i naplate prihoda od korišćenja šuma – istakao je on.

Radulović je za "Dan" najavio da je DRI u fazi izrade preliminarnog izvještaja vezanog za reviziju "Uspješnost sprovođenja politike zaštite životne sredine u Crnoj Gori – bespravna (prekomjerna) sječa šuma", koja će, opet, kako je naveo, ukazati na alarmantno stanje u šumarstvu.

Realizovano samo 11 od 69 preporuka

Revizijom iz 2019. godine evidentirani su nedostaci u koordinaciji, neadekvatna i nedovoljna oprema i posebno nedovoljno poznavanje i procjena vjerovatnoće i posljedica potencijalne opasnosti od požara.

U izveštaju iz 2022. godine o realizaciji preporuka izdatih u reviziji iz 2019. DRI je utvrdila da je od 69 preporuka realizovano svega 11, djelimično je realizovano 18, a 17 je u fazi realizacije. Čak 23 preporuke nisu realizovane, naglasio je Radulović.

Tada je DRI utvrdila, kaže Radulović, da Crna Gora još nema dovoljno efikasan sistem zaštite od šumskih požara.

Nova revizija, koja se odnosi na bespravnu i prekomjernu sječu šuma, u završnoj je fazi izrade, i biće objavljena do kraja aprila. Kako kaže Radulović, u toku revizije nametnula se poterba da se analizama podataka od 2020. do 2024. godine uradi analiza i podataka za period od 2017. do 2020.

On napominje da su u Crnoj Gori bespravne sječe šuma sve češće, što ugrožava održivo gazdovanje ovim važnim prirodnim resursom. Takođe, očuvanje šuma i drugih ekosistema jedan je od 17 globalnih ciljeva održivog razvoja UN (SDG), a predmetna revizija će obuhvatiti cilj 15 – očuvanje života na zemlji.

Konačni izvještaj DRI, koji se očekuje krajem aprila 2025. godine, biće javno publikovan i dostavljen svim subjektima revizije (Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede; Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera; Ministarstvo unutrašnjih poslova; Uprava za gazdovanje šumama i lovištima; Poreska uprava; Uprava carina; Agencija za zaštitu životne sredine i JP Nacionalni parkovi Crne Gore), kao i nadležnom skupštinskom Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.

Katastrofalno stanje šuma dokazali satelitskim snimcima

Revizija o bespravnoj sječi šuma biće potpomognuta novim dokazima – satelitskim snimcima.

– Na taj način u reviziji će se i slikom dokumentovati kako se odnosimo kao društvo prema najvećem prirodnom resursu koji posjedujemo – zaključio je Radulović.

On je dodao da se o razmjerama devastacije građani mogu uvjeriti na google maps aplikaciji.

– U cilju preciznog utvrđivanja obima devastacije, DRI je ostvarila saradnju sa Evropskom svemirskom agencijom (ESA), koja je omogućila primjenu najsavremenijih metoda daljinske detekcije i satelitskog snimanja i dobijanja egzaktnih i objektivnih podataka o stepenu ugroženosti šumskih ekosistema, kao i precizno mapiranje razmjera štete nanijete šumskim resursima Crne Gore – objasnio je Radulović.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. april 2025 16:48