
Arhitekta Andrija Markuš zatečen je najavom o dogradnji OŠ "Sutjeska", kako je to predviđeno nacrtom DUP-a Momišići A, ističući da je to njegovo autorsko djelo i da za promjenu izgleda objekta nadležni nemaju njegovo odobrenje kao autora. Dogradnja škole, kao i vrtića "Pčelica" predviđena je nacrtom DUP-a Momišići A koji je na javnoj raspravi, a dokument je pripremilo Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
Andrija Markuš je OŠ "Sutjeska" projektovao 1972. godine, a škola je završena 1976. godine.
– Nama nedostaje škola onoliko koliko ih ima sada, jer nam sve rade u dvije ili tri smjene. Pošto je vlast, koja je vladala 30 godina, sve slobodne prostore prikladne za gradnju obrazovnih objeka0ta prodala svojim poslovnim partnerima mi smo ostali bez adekvatnih lokacija za škole. Onda se pravi pritisak da se škole dograđuju. Prema standardima više od 20 učionica je nepedagoški. Škole nijesu kasarne. To ne mogu biti užasni, glomazni prostori koji ubijaju psihu djece. Kada je prvi put crtan plan za Momišiće prihvatio sam da isprojektujem dodatni školski paviljon, ali da arhitektura ostane. Ova škola se ne može dići na sprat, jer će ličiti na fabriku. Ja sam projektovao paviljon i napravio idejni projekat i dao da se realizuje, ali sad vidim da planiraju da je dignu na sprat. To je nedozvoljeno po konvenciji o autorskim pravima. Autorsko pravo je neotuđivo, a pogotovo djelo iz nasleđa kulture – rekao je Markuš.
On je istakao da je ovo prva škola u Crnoj Gori gdje je bio projektovan kabinetski sistem rada. Ističe da je 1972. godine posebna komisije procijenile da je njegov projekat najbolji u izuzetnoj konkurenciji.
– Projektovana je za sistem gdje učenici nemaju svoje učionice, već ih imaju profesori. Prije šest mjeseci počeli su pripremanje predloga da se OŠ "Sutjeska" uvrsti u objekte za zaštitu nasleđa kulture. Krajnje je vrijeme da se oblast urbanizma reguliše. U vrijeme socijalizma urbanizmom se nije mogao baviti ni veći projektantski biro ako iz svih struka nije imao po jednog zaposlenog. Biroi koji sada rade planove nemaju arhitekte sa referencama! To je privatna rabota, gdje ljudi dolaze i kupuju lokacije, a onda se crta. To je postalo tržište – kaže Markuš.
On ističe da od Komore arhitekata ima punu podršku da ne dozvoli da se skrnavi njegovo autorsko djelo.
– Predsjednik Komore arhitekata kazao mi je da je se radi o zakonom zaštićenom pravu autora i se da bez odobrenja ne može mijenjati. Komora će da protestuje. Na skupštini u petak istaći će ovaj problem kao značajan. Tu postoje sankcije. Može da se izopšti taj arhitekta, da ostane bez licence, da ne može da projektuje, ako se opredijeli za nešto ovako – navodi Markuš.
Arhitekta Markuš ne krije da ga je ovakva namjera i postupak kolega iz struke rastužio.
– Škola je izdržala sud vremena... Izdržala dok ja sada kopnim - a da još mogu tužne vijesti da čujem. Napisao sam 20 knjiga iz struke braneći druge kolege, umijem i sebe. Imam i poruku za autora plana - dok budete pucali u mene i dok budem padao ka zemlji, nemojte zamjeriti mojim tužnim očima koje gledaju u vas - kaže Andrija Markuš.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar