
Nevladina organizacija KANA se oštro protivi planiranoj nadogradnji osnovne škole "Sutjeska", arhitekte Andrije Markuša, i od planera koji su radili DUP Momišići A zahtijeva da se urbanistički parametri koriguju tako da odgovaraju sadašnjem stanju, odnosno originalnom projektu autora. Oni ističu da ne treba da se daje mogućnost dogradnje, nadogradnje ili povećavanja kapaciteta i da se mijenja projekat u bilo kom smislu u odnosu na originalni. Oni zahtijevaju da se u planu doda napomena da se na objektu ne dozvoljavaju nikakve intervencije, izuzev redovnog održavanja objekta, isključivo uz dozvolu Uprave za zaštitu kulturnih dobara i držaoca autorskog prava.
– Sve eventualne potrebe za povećanjem kapaciteta školskog prostora, moraju se planirati na drugoj lokaciji. Osnovna škola "Sutjeska" je originalno i vrijedno djelo moderne arhitekture, izuzetni predstavnik uspješnog kabinetskog modela školskih objekata. Škola je nastala u velikoj konkurenciji, u nadmetanju, tog vremena. Recenzent ove škole bio je profesor Mate Bajlon, ekspert za školske zgrade svjetskog nivoa – saopštili su iz KANE.
Oni navode da inicijativu za uspostavljanje zaštite nasleđa kulture u arhitekturi, to jeste OŠ "Sutjeska" uputila je Upravi za zaštitu kulturnih dobara grupa istaknutih arhitekata.
– Bitno je napomenuti da je Uprava za zaštitu kulturnih dobara 1. marta prihvatila inicijativu za zaštitu, uz navođenje da se radi "o jedinstvenom školskom objektu izgrađenom 1976. godine, po projektu arhitekte Andrije Markuša". Ovu činjenicu je takođe neophodno navesti u planu. Planskim dokumentom mora se zadržati škola u postojećim gabaritima, i u svemu prema originalnom projektu arhitekte Markuša, bez ikakve mogućnosti dogradnje ili nadogradnje. Svaka dozvoljena intervencija u ovom smislu smatraće se grubim kršenjem autorskih prava, sramnim ignorisanjem apela struke, i zloupotrebom položaja u donošenju odluka pogubnih za društvo i kulturu uopšte. Autor projekta je izričito zabranio skrnavljenje svog autorskog djela ijednom intervencijom, što je dokumentovano u brojnim javnim nastupima i primjedbama upućenim na ovaj plan – kažu iz KANE.
Oni navode da je osim škole planirana nadogradnja i vrtića sa tri nadzemne etaže.
– Zahtijevamo da se spratnost vrtića smanji sa planirane tri nadzemne etaže na stanje kakvo je sada na terenu. Predškolske ustanove ne mogu biti trospratnice. Svaki zahtjev za povećanjem kapaciteta mora se riješiti na novoj lokaciji. Kosi krovovi na objektima moderne arhitekture takođe nisu primjereni i treba ih izbrisati iz plana. Plan obuhvata površinu od cirka 80 hektara, objekata za primarnu zdravstvenu zaštitu nema, postojeći vrtić i osnovna škola se planiraju sa nadogradnjama, objekata za kulturu, sport i rekreaciju takođe nema. Namjena centralnih djelatnosti se ne može smatrati namjenom za kulturu, kada znamo da ona pretežno završava izgrađena kao stambeno-poslovni objekat, a površine za sport i rekreaciju uz obalu Morače, prenamijenje su u površine za stanovanje. Zelenih slobodnih površina ima malo da bi mogle imati ulogu površina za sport i rekreaciju, osim pješačkih staza. Prema tome, ovaj nacrt plana nema nikakav kvalitet, već uglavnom legalizuje zatečeno stanje nelegalno izgrađenih objekata, omogućava povećanje gradnje stambenih i stambeno-poslovnih objekata, a sve dodatne sadržaje neophodne normalnom funkcionisanju društva gura na postojeće ograničene lokacije – ističu iz KANE.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar