Aleksandar Božović / -
03/02/2024 u 16:24 h
A.D. - M.L.V.A.D. - M.L.V.
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Aleksandar Božović: Četvrta sanitarna kada biće puna za tri godine

Moramo hitno da krenemo u projekat pete i šeste sanitarne kade kako bismo napravili potencijalni prostor da narednih sedam, osam godina imamo zbrinut komunalni otpad, rekao je Aleksandar Božović, direktor Deponije

Završena je sistematizacija u preduzeću Deponija i ona je aktivna od prije nekoliko dana, a predvidjela je da preduzeće ima 221 zaposlenog, odnosno zaposlenje tri nova radnika. Oni su već počeli da rade. Kako je kazao Aleksandar Božović, direktor preduzeća, utvrdili su da imaju velike potrebe za tehničkim sektorom, a da administraciju čini 46 procenata.

– Vidjeli smo da imamo veliki potencijal kad je izdvajanje ambalažnog materijala u pitanju, kad su vozila van upotrebe u pitanju, i da možemo da zaradimo novac. Planirano je 221 ukupno zaposlenih. Ako bude potrebe zapošljavaćemo. Sve dok ne bude potrebe, nećemo opterećivati ni budžet preduzeća. Kada krenemo u projekte tada će da se šire kapaciteti, sve u skladu sa potrebama - rekao je Božović.

U organizaciji posla uradili su male izmjene, što znači neke jedinice su spojili.

– Uradili smo optimizaciju. Recimo kada je održavanje i tehnički sektor u pitanju, doveli smo automehaničara i samo za prethodnih deset dana u odnosu na ono što smo plaćali uštedjeli oko 5.000 eura. Ta jedna plata izuzetno će da nam smanji troškove na godišnjem nivou. Doveli smo i šefa mehanizacije voznog parka kojeg nismo imali do sada. Uz redovno održavanje mehanizacije planiramo da napravimo velike uštede, i to je više stotine hiljada na godišnjem nivou - rekao je Božović.

Božović kaže da je kod njih administraciju čini 46 procenata zaposlenih.

– Imali bi prostora da malo smanjimo administraciju, ali zbog svega onoga što smo planirali, trudićemo se da ih sve uposlimo. Da ne bi radili nove sistematizacije, otpuštanja i primanja ljudi, lakše je tri do pet mjeseci strpiti se i uposliti te ljude - kaže Božović.

Kupuju drobilicu

Božović je kazao da će kupiti novu mehanizaciju, od čega je recimo buldožder već nabavljen. On je istakao da planiraju kupovinu drobilice za kabasti i građevinski otpad.

– Za drobilicu možemo da raspišemo tender i očekivati je do kraja maja. Iskoristićemo je za više stvari. Pored toga za kabasti otpad koji raste iz godine u godinu i na taj način ćemo spriječiti potencijalne požare ljeti. Ona će nekih sedam, osam kamiona pretvarati u jedan - ističe Božović.

On ističe da je Deponija u novembru zabilježila najbolji rezultat prodaje sirovina od kad je otvorena.

– Nikada se nije desilo da za mjesec 507 tona sirovina izađe sa naših vaga. To je najbolji rezultat u istoriji Deponije. Postavili smo ciljeve koji su jako izazovni. Preduzeće posmatramo fabrikom, ne sirovina, već već fabrikom novca. Tako da krećemo u projekat Bioenergane koja je takođe, jedna minifabrika, a zatim krećemo u studiju izvodljivosti za spalionicu. To su sve izuzetni potencijali koje ima preduzeće - rekao je Božović.

Božović kaže da je spalionica budućnost ne samo Podgorice već Crne Gore i nešto što je neophodno.

– Sanitarne kade imaju svoj vijek trajanja, a to je između pet i šest godina. Međutim, sanitarna kada broj 4 je počela da se puni u maju, junu prošle godine i već smo do sada došli do 30 odsto popunjenosti. Tako da neće biti pet, šest godina, nego će biti maksimalno tri godine. Moramo hitno da krenemo u projekat pete i šeste sanitarne kade kako bismo napravili potencijalni prostor da narednih sedam, osam godina imamo zbrinuti komunalni otpad. U tom periodu pokrenuli bi kompletnu proceduru za spalionicu i stvorili sve pretpostavke da se to desi do kraja 2028. godine. To je projekat koji maksimalno može koštati 100 miliona eura. Neke su procjene da možemo da proizvodimo prilično veliku električnu energiju - rekao je Božović.

Božović kaže da kada se zatvori sanitarna kada 6 sa takvim načinom odlaganja je završeno, a do tada će spalionica biti gotova.

– To je projekat koji zauzima prostor između 600 i 800 kvadrata koji nam je neophodan za sami pogon. U pitanju je mini fabrika i taj projekat možda košta od 35 do 100 miliona, u zavisnosti šta želimo. Da li ćemo toplotnu energiju i električnu, jednu i drugu, da li ćemo za cijelu Crnu Goru ili samo za Podgoricu i region - ističe Božović.

Što se tiče Bionergane ona bi koštala do 1.700.000 eura.

– Tačne cifre pokazaće studija. Procjena je da će se ona otplatiti za pet, šest godina i da će poslije toga svake godine u narednih 20 godina uzimari po 1.000 eura dnevno od električne energije - navodi Božović.

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
10. april 2025 19:58