/ -
10/04/2025 u 17:16 h
Andrijana DabanovićAndrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Odgovornim upravljanjem resursima stvaraju se ekonomske prilike

Samo kroz saradnju, ramjenu iskustava i zajedničko djelovanje, možemo stvoriti održive zajednice koje će pružiti bolje uslove života za sve nas, istakla je Mišela Manojlović

Kroz zelene inicijative i odgovorno upravijanje resursima, stvaramo nove ekonomske prilike koje doprinose zapošljavanju i poboljšanju kvaliteta života, rekla je Mišela Manojlović, generalna sekretarka Zajednice opština, na okruglom stolu "Unapređenje održivog razvoja na lokalnom nivou" koji je Skupština Glavnog grada organizovala sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori i Zajednicom opština Crne Gore. Ona je rekla da je važno napomenuti da održivi razvoj podrazumijeva i promjenu svijesti i to na svim nivoima društva.

– Od građana, preduzetnika, pa do lokalnih i centralnih vlasti svi imamo svoju odgovorost. Samo kroz saradnju, ramjenu iskustava i zajedničko djelovanje, možemo stvoriti održive zajednice koje će pružiti bolje uslove života za sve nas - istakla je Manojlović.

Ona je istakla da je ovo tema koja ima značajnu ulogu za budućnost zajednica, te da su Opštine te koje najbliže mogu da prepoznaju specifične izazove, ali i prednosti svojih zajednica.

– Vi ste ti koji svakodnevno radite sa građanima, koji najbolje poznajete njihove potrebe, a istovremeno imate ključnu odgovornost da razvijate i implementirate politike koje omogućavaju održiv rast i razoj. Kroz odgovorno upravljanje resursima, unapređenje energetske efikasnosti, efikasno upravijanje otpadom i promociju zelenih politika, možemo ostvariti promjenu na terenu. Danas ćemo imati priliku da čujemo konkretne primjere i dobre prakse iz crnogorskih opština, što je izuzetno važno za sve nas. Ovi primjeri će nam pomoći da bolje razumijemo kako se održivi razoj može implementirati u različitim sredinama, ali i kako se mogu prevazići izazovi sa kojima se susrijećemo. Sigurna sam da će diskusije otvoriti prostor za dalja unapređenja naših lokalnih politika i strategija, te da ćemo svi zajedno pronaći odgovore na konkretna pitanja. Održivi razoj nije samo potreba za zaštitu životne sredine, već i prilika za jačanje ekonomske otpornosti naših zajednica - rekla je Manojlović.

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala je da su Evropski gradovi i opštine pokazali da je moguće uspostaviti sistem koji je i ekološki odgovoran i ekonomski isplativ.

– Njihova iskustva govore o važnosti integrisanog pristupa – planiranja koje uključuje korišćenje obnovljivih izvora energije, modernizaciju infrastrukture, i, što je najvažnije, jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i svijesti građana - kazala je Borovinić Bojović.

Ona je istakla da su lokalne samouprave u Crnoj Gori često prve na udaru kada je riječ o zagađenju, nelegalnim deponijama, starim energetskim sistemima i ograničenim budžetima. Borovinić Bojović smatra da zato moraju zajedno raditi na obezbjeđivanju ne samo finansijskih sredstava, već i tehničke pomoći, znanja i strateške vizije.

U okviru prvog panela, pod nazivom "Energetska efikasnost na lokalnom nivou", razgovarano je o strateškim politikama i projektima koji se sprovode širom zemlje. Na panelu je bilo riječi i o projektima koje je UNDP realizovao – u Pljevljima na poboljšanju energetske efikasnosti, u domaćinstvima i opštini Zeta na izradi Lokalnog energetskog plana, kao i o nacionalnim programima unapređenja mjera energetske efikasnosti koji sprovode Eko fond i Ministarstvo energetike, uz tehničku podršku UNDP-a. Takođe, predstavljeni su i određeni izazovi kao što je nedostatak zainteresovanih, kvalifikovanih kompanija i radne snage na lokalnom nivou.

Drugi panel, posvećen upravljanju otpadom na lokalnom nivou, fokusirao se na strategije i dobre prakse u toj oblasti. Poseban akcenat bio je na primjeru poslovanja Deponije u Podgorici i planova za njen dalji razvoj, koji će podržati i UNDP implementirajući projekat ReWaste, finansiran od strane Ministarstva finansija Slovačke Republike.

Vođena je diskusija o iskustvima i izazovima u lokalnom upravljanju otpadom, naglašena potreba za jačanjem međuopštinske saradnje i razmjene iskustava po pitanjima upravljanja otpada, kao i potreba za dodatnim investicijama u modernizaciju infrastrukture.

Učesnici okruglog stola više puta su istakli važnost uloge Zajednice opština Crne Gore u jačanju saradnje među opštinama, kao i u zastupanju interesa lokalnih samouprava kroz zajedničke inicijative usmjerene na održivi razvoj.

Kako je najavljeno, UNDP i Zajednica opština Crne Gore nastaviće da organizuju ovakve tematske sesije, uključujući u dijalog lokalna javna i privatna preduzeća. Naredne diskusije biće fokusirane na digitalizaciju i digitalne usluge, razmjenu inovativnih rješenja i tehnologija, te razvoj međuopštinske saradnje u oblastima kao što su urbano planiranje, održivi transport, prirodna rješenja, smanjenje rizika od katastrofa, energetska efikasnost i upravljanje otpadom.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

20. april 2025 20:46