/ FOTO: LAZAR RUZIC
09/12/2024 u 07:22 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Đukanović o Strateškom planu razvoja Podgorice: Opet kolektor, biznis zone na Ćemovskom, ali i art kvart

Preko 100 projekata koji pokrivaju oblasti urbanizma, infrastrukture, ekologije, kulture, sporta, digitalizacije i socijalne politike našlo je mjesto u Strateškom planu razvoja grada koji je pripremljen za period od 2025. do 2030. godine. Dokument će, kako je za "Dan" saopštio Luka Đukanović, menadžer Glavnog grada, početkom naredne godine biti objavljen za konsultacije i javnu raspravu.

Đukanović navodi da cilj Strateškog plana nije samo realizacija pojedinačnih projekata, već stvaranje vizije grada koji će se razvijati na zdravim osnovama. 

–Osnovna ideja Strateškog plana jeste stvaranje moderne, funkcionalne i održive Podgorice. To znači grad koji je prilagođen potrebama građana, a ne samo ličnim interesima pojedinaca ili kratkoročnim političkim ambicijama. Smatram da svaki ozbiljan razvoj grada mora počivati na tri stuba - temeljnom uređenju prostora, zaštiti opšteg interesa i strateškom planiranju koje nadilazi mandate pojedinačnih administracija – navodi Đukanović.

Đukanović kaže da su svjesni da mnogi građani više ne vjeruju u velike planove zbog čega su oprezni u planiranju, pa će naredna godina biti posvećena izradi studija i projektnih rješenja za mnoge projekte, jer trenutno nemaju svu potrebnu dokumentaciju.

– U oblasti infrastrukture planirana je izgradnja bulevara Vojislavljevića, zapadne obilaznice i nastavka Bulevara Save Kovačevića. Planiramo i izradu projektne dokumentacije za parking garaže u različitim djelovima grada, kao i šetačke zone uz Moraču i Ribnicu. Kada je u pitanju ekologija, tu je projekat postrojenja za otpadne vode, koji će smanjiti zagađenje Morače i Skadarskog jezera, i rješavanje problema bazena crvenog mulja u okviru KAP-a, najkritičnije ekološke tačke grada. Veliki izazov predstavlja zastarjeli sistem prikupljanja i upravljanja otpadom, gdje su potrebna velika ulaganja, kako u infrastrukturu tako i u promjenu navika građana – navodi Đukanović.

image

Đukanović

-

Menadžer Glavnog grada dodaje da je Strateškim planom predviđeno proširenje usluga Dnevnog centra za djecu sa poteškoćama u razvoju, rekonstrukcija objekta Dječjeg saveza na Veruši, rekonstrukcija KIC-a "Budo Tomović" i kreiranje art kvarta od Kuslevove kuće do prostora "Ljetopisa".

– Kada su u pitanju kultura i inovacije planirano je kandidovanje Podgorice za prijestonicu mladih i razvoj digitalne infrastrukture kroz koncept "smart siti" – navodi menadžer Glavnog grada.

Planirana je i valorizacija turističkih potencijala - brda Gorica, Bukumirskog i Rikavačkog jezera, pećine Magara, Lješkopoljske Gorice i Dajbabske gore.

– Kada je u pitanju ekonomski razvoj imamo Industrijsku zona kod KAP-a. Iako je predmet ocjene ustavnosti, ovaj projekat ima potencijal da postane jedan od ključnih motora lokalnog razvoja. Tu je i biznis distrikt zona - razvoj ove zone biće ključan za privlačenje investicija i unapređenje poslovnog ambijenta, ali i "Podgoričanka" čija rekonstrukcija predstavlja modernizaciju i valorizaciju potencijala grada. Jedan od veoma važnih projekata je izrada DUP-a za područje Sadine. Takođe, razvoj poslovnih zona, posebno na području Ćemovskog polja kroz razne biznis zone, od suštinskog je značaja za ekonomski rast Podgorice – rekao je Đukanović.

​Bez Skupštine nema ovog dokumenta

Strateški plan usvaja Skupština. U ovom trenutku Glavni grad nema konstituisan parlament, a Strateški plan koji je na snazi ističe u februaru. Luka Đukanović kaže da Strateški plan je dokument koji nadilazi trenutne političke prilike.

- Njegovo usvajanje i realizacija zavise od političke stabilnosti, ali mi radimo svoj dio posla – postavljamo temelje i planiramo korake u skladu sa realnim potrebama grada – poručuje Đukanović.

Luka Đukanović navodi da je Podgorica u prošlosti bila žrtva neadekvatnog urbanističkog planiranja.

– Imamo brojne primjere gdje su kratkoročni interesi pojedinaca nadvladali potrebe grada. Na primjer, u Ulici Vaka Đurovića zgrade su izgrađene tik uz ulicu, što sada ozbiljno otežava širenje saobraćajnice. Slična situacija je i kod Krivog mosta, gdje su objekti izgrađeni uz samu saobraćajnicu, što dovodi u pitanje proširenje bulevara i mosta. Takođe, kroz prethodne projekte su izostavljene biciklističke trake radi ušteda, čime smo dodatno ugrozili koncept održivog saobraćaja. Sada trošimo više resursa da bismo sanirali posljedice tih grešaka – navodi Đukanović.

On dodaje da planiraju da formiraju međusektorsku komisiju koja će uključivati stručnjake iz Glavnog grada, Ministarstava, Univerziteta i nezavisne eksperte čiji će zadatak biti revizija planske dokumentacije i osiguravanje da budući projekti budu održivi i u skladu sa opštim interesom.

– Do tada, apelujemo na kolege koji izdaju urbanističko-tehničke uslove da dodatno obrate pažnju na lokaciju i moguće posljedice planiranih projekata. Svjesni smo izazova i pritisaka s kojima se suočavaju, ali ovakav pristup je ključno privremeno rješenje kako bismo izbjegli nove greške dok ne uspostavimo sistemsku kontrolu – smatra Đukanović.

Urbanističko planiranje vratiti opštinama

Menadžer Glavnog grada navodi da pozdravljaju najave izmjena Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, kojim bi se nadležnost za izradu planske dokumentacije vratila lokalnim samoupravama.

–Ovo je ključno, jer gradovi najbolje poznaju svoje specifičnosti i potrebe. Takve promjene će omogućiti Podgorici da efikasnije upravlja svojim razvojem – navodi menadžer Glavnog grada.



 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

18. januar 2025 10:04