
NVO Grin Hom uputila je Glavnom gradu inicijativu za sanaciju i revitalizaciji zaštitnog šumskog pojasa Ćemovsko polje, kod KAP -a.
Kako je saopštila koordinatorka projekta Milica Kandić zaštitni šumski pojas predstavlja sađenu šumu alepskog bora, čempresa i crnog bora koji je sađen nakon II svjetskog rata.
- Zaštitni šumski pojas formiran je neposredno uz industrijsku zonu KAP – a ali pored te uloge ima i vjetrozaštitnu funkciju i predstavlja zeleni prsten grada. Zaštitni šumski pojas sađen je u cjelinama između kojih se nalaze požarni putevi, kako bi u slučaju nastanka požara, isti bio saniran odmah i kako bi se onemogućilo dalje širenje požara na ostale cjeline - ocijenila je ona. Međutim iz godine u godinu, zaštitni šumski pojas se gubi usljed požara i sječe drveća. Požarni putevi su prilično neprohodni zbog obrasle vegetacije i onemogućava se prolazak vatrogasnih vozila, što za posljedicu ima požare većih razmjera i gubitak zelenog fonda. Sječa drveća vrlo često prođe nesankcionisano - navela je Kandić.
Kako dodaje, dio zaštitnog šumskog pojasa koji i dalje postoji, uglavnom služi za odlaganje raznog otpada: guma, građevinskog šuta, komunalnog i životinjskog otpada.
- Tokom akcije koju je Green Home sprovela 2018. godine a u saradnji sa Čistoća D.O.O. sa ove lokacije uklonjeno je 350 vreća otpada i 15 kiperskih tura građevinskog šuta. Na ovom području sprovedene su i brojne akcije sadnje na inicijativu pojedinaca, NVO, ali nažalost, pomak i unapređenje ovog zaštitnog šumskog pojasa nije vidljiv. Na linku možete pogledati kako izgleda ovo područje danas.Zaštitni šumski pojas na Ćemovskom polju ima veliku ambijentalnu, estetsku, ekološku vrijednost za Podgoricu. S toga očekujemo adekvatnu reakciju Glavnog grada i pokretanje aktivnosti na sanaciji i revitalizaciji ovog zelenog pojasa - napomenula je ona.
--
Коментари (1)
Оставите свој коментар