/ -
12/11/2024 u 15:02 h
Andrijana DabanovićAndrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Injac o "Podgoričanki": Jedan od ljepših poklona koji je grad mogao dobiti

Od jednog zapuštenog objekta, centar grada dobiće prostor orjentisan ka lokalnoj zajednici i potrebama naših sugrađana, ali i svih posjetilaca, kazala je gradonačelnica Olivera Injac

Ovo je jedan od ljepših poklona koji je naš grad mogao da dobije, kazala je gradonačelnica Olivera Injac nakon obajve da je rad "Spirala susreta", autorskog tima iz Argentine, izabran za najbolje idejno arhitektonsko rješenje za rekonstrukciju "Podgoričanke". Na konkurs za adaptivno rješenje nekadašnje robne kuće pristigla su 52 rada, a žiri je jednoglasno odlučio o pobjedniku. Našom robnom kućom, koja je mijenjala nazive pa bila NAMA, "Beograđanka","Podgoričanka, bavilo se 52 tima iz Kine, Poljske, Turske, Argentine, Rumunije, Filipina, Egipta, Italije, Kenije, SAD-a, Francuske…

Primarni cilj međunarodnog konkursa, raspisanog krajem juna ove godine, bio je obezbjeđivanje vizije adaptivne prenamjene objekta po principima održivosti kako bi se mogao koristiti na savremen način, ali uz očuvanje graditeljskog nasljeđa.

– Ono što je definisano kroz konkursni zadatak je na neki način materijalizovano i drago mi je što projekat rekonstrukcije "Podgoričanke" odlično napreduje. Bilo je potrebno dosta truda i rada kako bismo došli u ovu fazu, ali vjerujem da je ovo jedan od ljepših poklona koji je naš grad mogao da dobije. Od jednog zapuštenog objekta, centar grada dobiće prostor orjentisan ka lokalnoj zajednici i potrebama naših sugrađana, ali i svih posjetilaca - kazala je gradonačelnica Olivera Injac.

Gradonačelnica Olivera Injac nedavno je na Ljubljanskom forumu, gdje je učestvovala kao dobitnica nagrade Ljubljana forum 2024 za uloženi rad, trud i inovativne projekte koje je pokrenula gradska vlast u prethodnih godinu i po dana, upravo prezentovala inovativna rješenja Glavnog grada za pametni grad i infrastrukturni projekat rekonstrukcije i adaptacije "Podgoričanka".

– Staru zgradu u centru grada obnavljamo i pretvaramo u prostor koji će biti namijenjen za kreativne industrije i centar za akceleraciju, zapravo inkubator za startap i inovacije u oblasti kreativne industrije i tehnologije. Nadamo se da ćemo u vrlo kratkom vremenskom intervalu biti ponosni na ono što smo postigli. Kao na primjer Tirana koja ima Piramidu, jedan od najvećih centara digitalne tehnologije na Balkanu - kazala je ona u Ljubljani.

Podsjećamo, da su među ključnim ciljevima predstavljenim tokom raspisa konkursa bili očuvanje istorijske vrijednosti i kulturnog značaja u smislu urbane memorije grada kroz prenamjenu u fleksibilan radni prostor, ali i kao centar za društvene i kulturne događaje. Imajući u vidu namjeru gradske uprave da se posveti integraciji održivih principa, idejna rješenja morala su da uključe komponentu efikasnog korišćenje energije i upotrebu ekološki prihvatljivih materijala.

Zgrada robne kuće izgrađena je 1949. godine, a 1970. godine dodat je teretni lift, kao i pokretne stepenice koje su bile prve u Titogradu. Mnogim Titograđanima, upravo ove pokretne stepenice bile su često jedini razlog da je posjete. Uz zidne figure Crnogorke i Crnogorca u igri predstavljaju nezaobilazan dio kolektivne memorije i asocijacije na ovaj prostor. Zgrada je bila predmet sudskog spora i 2018. godine konačno je pripala gradu. Bivša vlast DPS-a je pokušavala da je proda u više navrata.

(FOTO) Pogledajte kako će da izgleda "Podgoričanka": Argentinci osmislili "Spiralu susreta"

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. novembar 2024 11:55