
Zbog velike količine mladog krompira na tržištu u ovom trenutku otkupna cijena je vrlo niska i potrebno je intervenisati kako bi se pomoglo proizvođačima, zajednički je zaključak poljoprivrednika Malesije i ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Stijovića. Što se tiče lubenice konstatovano je da je prinos izuzetan ove godine i da trenutno nema problema na tržištu, ali da se mogu očekivati u narednom periodu. Kako su saopštili iz ministarstva konstatovano je da je krompir odličnog kvaliteta i da su prinosi izuzetno dobri.
– Zbog velikih vrućina potrebno je krompir skladištiti, a prizvođači su tražili hitnost u reakciji jer krompir moraju izvaditi iz zemlje u narednim danima. Što se tiče lubenice konstatovano je da je prinos izuzetan ove godine i da trenutno nema problema na tržištu, ali da se mogu očekivati u narednom periodu. Napomenuli su da ugostitelji još ne rade punim kapacitetom iako je sezona dobro krenula ali da se nadaju da daljim prilivom turista će se otvoriti dodatni prostor na domaćem tržištu za povećanje potražnje i rast cijena – saopštili su iz ministarstva.
Oni kažu da je kao ključan faktor uspješnog plasmana krompira na domaćem i inostranom tržištu ministar istakao poštovanje standarda i prilagođavanje kupcima, te da će odmah pokrenuti mehanizme kako bi se pomoglo proizvođačima.
– Stijović je naglasio da će ministarstvo odmah po objavljivanju budzeta u Službenom listu pokreniti procedure za usvajanje agrobudzeta kako bi nakon toga omogućili podršku u okviru agrobudztskih mjera proizvođačima poljoprivrednih proizvoda u Crnoj Gori. Ministarstvo je odmah nakon sastanka uputilo savjetodavne službe na teren gdje će se nakon procjene situacije od strane poljoprivrednih stručnih službi pokrenuti procedura za podršku – kazali su iz ministarstva.
Poljoprivrednik iz Sukuruća Zef Dedvukaj kazao je da nije bio upoznat sa obilaskom ministra. Dedvukaj već četiri, pet godine ne proizvodi krompir, već se bazirao na lubenicu.
– Lubenica se ove godine prodaje nešto bolje neko prošle. Ove godine sam počeo sa prodajom lubenice na 17 centi, a prošle godine je bila na početku i na kraju sezone 15 centi. I prošle godine sam bio prilično zadovoljan. Ove godine imamo veće rashode jer je sve skuplje. Kad se realno gleda dođe nam na isto kao i prošle godine. Sve je poskupilo, i sjeme, hrana, radnici... Prošle godine sam šleper utovario za 120 eura, a ove godine za 150 eura – kaže Dedvukaj.
Коментари (0)
Оставите свој коментар