Андрија Бабовић / -
13/12/2024 u 07:19 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nova pravila za ugostiteljske objekte: Briše se razlika između ljetnje i zimske bašte

Ugostitelji koji imaju zatvorene bašte ubuduće će tokom cijele godine plaćati istu taksu, a ne kao što su do sada, od novembra do aprila, plaćali duplo jeftiniju taksu predviđenu za otvorene bašte zbog čega je Glavni grad gubio veliki novac, saopštio je za „Dan“ Andrija Babović, sekretar za komunalne poslove.

Ova novina, kako je saopštio Babović, predviđena je petogodišnjim Programom privremenih objekata koji je na petnaestodnevnoj javnoj raspravi.

–Jedna od ključnih izmjena odnosi se na zatvorene ugostiteljske terase, koje više neće biti predmet ucrtavanja u Programu privremenih objekata. Umjesto toga, uvedeno je kvalitetnije rješenje – naplata će se vršiti u skladu sa kvadraturom i zonom u kojoj se objekat nalazi, čime se obezbjeđuje pravedniji i efikasniji sistem. Zatvorenom baštom smatra se svaka bašta koja može biti zatvorena sa tri strane visočije od jednog metra. Ovim modelom poboljšaće se naplata komunalne takse, smanjiće se biznis barijere, a takođe, olakšaće se i posao Upravi za inspekcijske poslove – saopštio je Babović.

Sekretar za komunalne poslove dodaje da je u redovnoj proceduri do sada primljeno 1.000 zahtjeva za ucrtavanje privremenih objekata, dok se tokom javne rasprave očekuje još oko 500 zahtjeva. Komisija je, kako kaže, obišla sve lokacije i svaki zahtjev je razmatran u skladu sa zakonom i važećim regulativama.

Babović dodaje da Program privremenih objekata sada prepoznaje nove tipove objekata koji ranije nisu bili uključeni.

–Tu su vikend kućice koje su mogu postavljati isključivo u šestoj zoni, vending automati, objekti za usluge obezbjeđenja, naplatne kućice sa rampom, planinske staze sa zaštitnim elementima, kapije u zaštićenim područjima. Izmjene su osmišljene sa ciljem prilagođavanja potrebama građana i privrede, uz poštovanje zakonskih okvira i očuvanje javnog interesa – saopštio je Babović.

Program privremenih objekata, kako je naznačeno u dokumentu, obuhvata teritoriju glavnog grada, odnosno lokacije u detaljnoj i prostornoj razradi na zemljištu kojim raspolaže Glavni grad i na zemljištu u privatnoj svojini do njegovog privođenja namjeni u skladu sa planskom dokumentacijom. Obrađene su lokacije za objekte namijenjene za turizam i ugostiteljstvo - privremeni ugostiteljski objekat, otvoreni šank-plažni bar, auto-kamp, objekti namijenjeni za trgovinu i usluge - kiosk, objekat za trgovinu i usluge, plac za prodaju automobila, objekti namijenjeni za sport i rekreaciju - natkriveni/zatvoreni sportski objekat, sportski objekat-otvoreni teren, avanturistički park, karting staza, zabavni park, kao i objekti namijenjeni za komunalne usluge i infrastrukturu - montažni objekat za servisiranje ili pranje vozila, objekti i predmeti na stanici javnog gradskog prevoza, reciklažno dvorište, privremeno skladište otpada, privremeno parkiralište, montažna parking garaža (osim za bicikla), sklonište za napuštene i izgubljene kućne ljubimce...

Centralna javna rasprava je zakazana za 20. decembar.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. januar 2025 00:21