
Opština Tuzi u požarnu sezonu, koja zvanično počinje 1. jula, ulazi bez formirane Službe zaštite i spasavanja. Unazad nekoliko godina u ovoj opštini za vrijeme ljetnje požarne sezone funkcionisao je vatrogasni punkt podgoričke službe. Da li će ove godine biti vatrogasnog punka Goran Janković, komandir Službe zaštite i spasavanja Glavnog grada, nije mogao precizirati. On je kazao da to sve zavisi od dogovora Opštine Tuzi i Glavnog grada.
– Čekamo Opštinu Tuzi da se dogovori sa Glavnim gradom oko svih izazova koje donosi požarna sezona. Služba zaštite je planirala ljudstvo i za potrebe Opštine Tuzi. Sada čekamo da vidimo koje su njihove potrebe u skladu sa procjenom koju su uradili. Moramo vidjeti i taj njihov objekat. Kada će to biti na većem nivou se moraju dogovoriti. Što se nas tiče mi možemo odmah sjutra početi – rekao je Janković.
Načelnik Komunalne policije Redžep Čunmuljaj kazao je da će oko usluga vatrogasaca dogovarati Opština Tuzi i Glavni grad.
– Mislim da bi danas predsjednik Opštine Nik Đeljošaj trebalo da donese uredbu o zabrani paljenja vatre na otvorenom. Nakon toga će Komunalna policija kontaktirati predsjednike mjesnih zajednica i porazgovarati sa njima kako na najbolji način da sačuvamo imovinu, a prije svega ljudske živote. Apelujem na građane da vode računa i da ne pale vatru, jer može doći do ozbiljnih posledica – kazao je Čunmuljaj.
Odbornik Bošnjačke stranke Mevludin Dizdarević istakao je da Opština Tuzi još nije dobila administrativno utvrđene granice, a samim tim nije osnovala sva neophodna preduzeća i službe.
– Potreba za određenim službama se sjetimo samo kada nam trebaju. Da li je išta urađeno sa osnivanjem ove službe, ne znam i nisam u toku. Ono što znam je to da je postojao raniji dogovor sa Glavnim gradom, tako da je Služba zaštite i spasavanja Podgorice djelovala i na teritoriji Tuzi. Svjedoci smo da su požari u Tuzima ugrozili i određena domaćinstva. Pozivam sve građane da budu odgovorni i samosvjesni, da čuvaju sebe, druge i okolinu – poručio je Dizdarević.
Dizdarević smatra da je vatrogasna služba neophodna opštini, požari mogu izbiti i u domaćinstvu, a tada je svaki minut značajan.
– Smatram da je u ovom periodu moglo, a i trebalo obučiti određeni broj lica kako bi bili spremni da preuzmu odgovornost na sebe – ističe Dizdarević.
Predsjednik MZ Sukuruć Zef Dedvukaj kazao je da je peta godina samostalnosti, a Opština još nema vatrogasnu službu. – Hvale sebe kao najbolju Opštinu, a već pet godina od samostalnosti mi nemamo vatrogasnu službu. Hvale se tuđim znojem. Našem kraju vatrogasci su neophodni, jer je u julu previše toplo, sve se suši i postoji opasnost od požara. Neodgovorni pojedinci pale travu uz puteve. Da imamo službu koja reagovala odamh i podnosila prijava to bi već bilo drugačije – kaže Dedvukaj.
Stanovnik Kuća Rakića Ramiz Pejčinović kazao je da je suvišno pričati o tome da li Tuzima treba ili ne vatrogasna služba.
– Velika je bruka da mi i dalje nemamo vatrogasnu službu radi bezbjednosti građana i njihove imovine. Problem je i vodosnabdijevanje i tu smo uskraćeni da u slučaju požara ne možemo reagovati – rekao je Pejčinović.
On ističe da svako neodgovorno ponašanje treba kažnjavati.
– Za svako neodgovorno ponašanje, paljenje trave, smeća, bacanje zapaljivih materija trebalo bi preuzimati adekvatne mjere kažnjavanja. Komunalne službe bi trebalo da uklone kontejnere pored puta, jer i oni su izvor mogućeg izazivanja požara – kaže Pejčinović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар