
Preduzeće Plodovi raskinulo je zakup za Kamionsku pijacu i dalo rok Tržnicama i pijacama do 15. januara da napuste objekat. U slučaju da Tržnice i pijace ne napuste objekat, ili dođe do bilo kakvog problema u preuzimanju, kako je kazao Nikola Radulović, v.d. direktora Plodova, kazao je da preuzimaju upravljanje nad svojom imovinom u svojini 1/1, Distributivnim centrom.
– Sklopićemo nove ugovore sa zakupcima tezgi koji neće biti isti kao do sada sa Tržnicama, već će Plodovi izdavati parcele na godinu dana. Preduzeće Plodovi je za saradnju sa Tržnicama i pijacama ali na jedan drugačiji način, odnosno da to preduzeće nastavi da naplaćuje takse tezgama za obavljanje pijačnog posla dok izdavanje same parcele i upravljanje rampom će biti preusmjerena Plodovima. Na ovaj način napravićemo model koji će i jednom i drugom preduzeću donositi korist ali Tržnice i pijace neće biti privilegovane u odnosu na Plodove. Tako će Tržnice moći da sačuvaju zaposlene koji se bave higijenom, ali zaposleni će morati da obavljaju kvalitetno posao, a ne da pijaca bude u istom stanju kao i do sad - kaže Radulović.
On Tržnicama nudi i drugu opciju, a to je da raspišu javni poziv za izdavanje Distributivnog centra, ali gdje to preduzeće neće biti privilegovano, već će moći sva javna i privatna preduzeća iz Crne Gore da se prijave na poziv.
–Budući zakupac će morati ugovorom da se obaveže da u potpunosti renovira Distributivni centar. Smatramo da su ova dva modela maksimalno korektna za neku buduću saradnju sa Tržnicama i pijacama, kako se ne bi ugrozio ničiji ekonomski interes. Plodovima je ugrožena likvidnost i predloženi modeli su jedini način izlaska iz postojeće situacije – rekao je Radulović.
O stanju poslovanja Plodova raspravljalo se i na sjednici Vlade. U dokumentu se navodi da je analizom koju je sproveo v.d. direktora preduzeća Nikola Radulović konstatovano da bi preuzimanjem i upravljanjem dijela imovine na Tuškom putu, od izdavanja tezgi i naplatom ulaska u tržišnu zonu, Plodovi imali dobit od minimum 40.000 eura za godinu dana.
– Kamionska pijaca predstavlja značajno mjesto za distribuciju i plasman poljoprivrednih proizvoda na veliko. Ovaj prostor zahtijeva značajna ulaganja nakon preuzimanja. U najvećem dijelu ona se odnose na uređenje putne infrastrukture, parkinga, radova na termo-izolacionom opremanju, uređenje prodajnog prostora, ali i ulaganja u opremu i modernizaciju samog prostora, kao što je nabavka smart rampe, digitalizacija naplate, obilježavanje prodajnih mjesta, te poboljšanje sanitarno-higijenskih uslova na pijaci. Racionalizacija poslovanja se planira kroz montažu solarih panela na Distributivnom centru, te kroz upravljanje otpadom u cilju reciklaže kartona, papira i ostale ambalaže - piše u dokumentu.