
Poslanik Demokrata Danilo Šaranović uputio je svim poslaničkim klubovima inicijativu za sazivanje vanredne sjednice Skupštine Crne Gore na kojoj bi se ponovo glasalo i izmijenjenom Zakonu o lokalnoj samoupravi kojom se predviđa uvođenje odbora povjerenika u Podgorici. Ovo zakonsko rješenje prošle sedmice je Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore, vratio na ponovno odlučivanje, poručujući između ostalog, da bi njegovo ponovno glasanje na skupštinskom plenumu, bilo neminovno označeno kao novi sračunati nasrtaj na demokratiju i vladavinu prava.
Uvođenje odbora povjerenika kao rješenje za izlazak iz političke krize, kroz formu amandamana koje su postale sastavni dio zakonskog rješenja, predložili su poslanici Danilo Šaranović (Demokrate), Branka Bošnjak (PzP) i Miloš Konatar (URA). Na skupštinskim odborima poslanici DF-a i SNP-a su bili uzdržani ali su izmjene zakona 27. decembra prošle godine usvojene glasovima 41 poslanika.
Ukoliko bi se u najskorijem roku zakon ponovo izglasao, prema procjernama upućenih, odbor povjerenika ne bi mogao početi sa radom prije polovine februara. Kako je zakonom predviđeno članove bi delegirale liste koje to žele od onih koje su na oktobraskim izborima prešle cenzus. Prema tumačenju pojedunih pravnika broj povjerenika bi bio saglasan broju osvojenih glasova a odlučivalo bi se četvoropetinskom većinom. Recimo ako povjerenika ima 10 za donošenje odluke je potrebno 8.
Danilo Šaranović je nakon što je Đukanović vratio zakon pozvao Jakova Milatovića (Evropa sad), da se izjasni da li podržava ovaj vid izlaska iz krize, a u izjavi za „Dan” to je juče ponovio.
– Kao što sam i najavio uputio sam inicijativu kolegama poslanicima kako bi se sazvala vanredna sjednica u cilju ponovnog izglasavanja izmjena i dopuna Zakona o lokalnoj samoupravi koji je predsjednik Crne Gore vratio na ponovno odlučivanje. Očekujem skoro izjašnjenje svih poslaničkih klubova koji su glasali za ovaj zakon, od kojih su neki već najavili podršku, što će imati za rezultat stvaranje preduslova za razrješenje visemjesečne sage i uzurpacije vlasti od strane DPS-a u Podgorici i još nekim opštinama. Takođe, očekujemo i da se kolega Milatović izjasni da li podržava ovakvu inicijativu, s obzirom da isto do danas nije učinio. Svakako, očekujem da svi pobjednici izbora daju konkretniju i snažniju podršku ovakvoj inicijativi Demokrata, jer bi drugačije postupanje građanima bilo nemoguće objasniti – naveo je Šaranović.
Nosilac liste pokreta Evropa sad Jakov Milatović , u izjavi za „Dan” kaže da je Vlada imala dovoljno pravne podloge da do sada uvede odbor povjerenika.
– Smatram da je u kontekstu trenutne situacije, a pogotovo presude Upravnog suda o nezakonitosti produženja mandata gradskoj upravi, Vlada imala dovoljno pravne podloge u zakonu i Ustavu da već uvede odbor povjerenika u Podgorici. Sa premijerom sam imao razgovor, predočio mu situaciju kao nosilac jedne od političkih lista. Međutim, i prethodnih par mjeseci koje je obilježila uzurpacija vlasti u Podgorici pokazala je da naše institucije nisu na nivou na kojem treba da budu. Temelj svakog demokratskog društva je izborna volja građana, koja se sada neviđeno krši. Vlast u Crnoj Gori nažalost sada ne reflektuje izbornu volju građana. Imamo apsurdnu situaciju da glavnim gradom i dalje upravljaju partije koje su izgubile na izborima a da na državnom nivou upravljaju partije koje nemaju dovoljan izborni legitimitet za to. Izbor sudija Ustavnog suda je zato najhitnije pitanje koje poslanici moraju da riješe – naveo je Milatović.
Ne mogu reći da li je odbor povjerenika dobro ili loše rješenje, nemam posebno povjerenje u njega ni u sam proces imenovanja i izbor ko će ti povjerenici biti, ocijenila je Božena Jelušić, poslanica URA u Skupštini Crne Gore.
– Odbor povjerenika doživljavam ne kao nešto dobro nego kao nešto što je nužno i prelazno rješenje u određenom trenutku kada se zakoči politički život. Neću reći da je to nužno zlo ali jeste nužno privremeno rješenje. Nisam posebna pristalica bilo kojih takvih imenovanja ad hok. Odbor povjerenika je u Budvi funkcionisao kao neka vrsta prelaznog rješenja – navela je Jelušić.
Ona smatra da bi novi izbori u Podgorici izazvali inat građana u odnosu na onoga ko bi ih inicirao.
–Plašim se da ta vrsta strategije ne bi vodila na dobro mjesto. Treba razmišljati o tome šta mi činimo od građana, inateći se na ovaj način onemogućavajući i gradove i državu da funkcionišu – poručila je Jelušić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар