
Kad se poklanja iz lokalne ili državne kasa očigledno je svejedno ko iz koje partije dolazi kada su u pitanju organi koji o tome odlučuju. Dokaz su pokloni za nedavni praznik 8. mart gdje su isto postupili i direktori državnih preduzeća, kao i oni koji vode gradske firme, iako su do nedavno ovi prvi, dok su bili opozicija, to itekako zamjerali svojim kolegama iz suprotnih političkih opcija. Na upite upućene za nekoliko lokalnih i državnih preduzeća dobili smo podatke da su se pokloni za 8. mart kretali od 50 do 200 eura.
Tako je recimo CEDIS, na čijem je čelu Vladimir Čađenović koleginice častio po 200 eura. S obzirom na to da u CEDIS-u radi 225 žena za 8. mart potrošili su ukupno 45.000 eura.
– Povodom 8. marta CEDIS je za 225 zaposlenih žena, što je oko 14 odsto od ukupnog broja zaposlenih u kompaniji, obezbijedio iznos od po 200 eura. U CEDIS-u je praksa da se povodom Međunarodnog dana žena ukaže pažnja koleginicama koje daju doprinost u sveukupnom razvoju kompanije – saopštili si iz Službe za korporativne kominikacije – CEDIS.
Za razliku od njih kompanija Plantaže kojom rukovidi Zoran Miladinović zaposlene za 8. mart nijesu dobile novac.
– U kompaniji "13.Jul–Plantaže" trenutno je zaposleno 218 žena. Zaposlenim ženama u Plantažama, povodom 8. Marta, nije dodjeljivan novac. Odgovarajućim aktom, kompanija je donijela odluku da zaposlenim ženama, ovim povodom, dodijeli vaučer u iznosu od 50 eura, koji se može iskoristiti iskaučivo u restoranu koji je u vlasništvu kompanije, to jeste restoranu "13. jul". Uz vaučer, zaposlene u kompaniji dobile su po jednu flašu vina "Vranac Pro korde" – kažu iz Plantaža.
Ni u gradskim preduzećima nijesu izdvajali male svote novca za ovaj praznik. U Tržnicama i pijacama kojima rukovodi Mirjana Purić zaposlene su dobile po 100 eura.
– Na inicijativu sindikalne organizacije Tržnice i pijace, a na osnovu člana 47 kolektivnog ugovora društva, Odbor direktora je donio odluku da se odobri isplata novčanih sredstava u iznosu od 5.400 eura na žiro račun Sindikalne organizacije, koja je izvršila isplatu po 100 eura za 54 zaposlene – navode iz Tržnica i pijaca.
Po 100 eura dobile su zaposlene u Deponiji na čijem je čelu Arsenije Boljević.
– Kao i svih prethodnih godina, od osnivanja do danas, rukovodstvo privrednog društva Deponija opredijelilo je iz budzeta firme novčani iznos od po 100 eura kao osmomartovsku čestitku svojim koleginicama. Ukupna suma izdvojenih sredstava za 51 koleginicu iznosi 5.100, za koju su plaćeni porezi i doprinosi – navode iz Deponije.
Zaposlene i preduzeća Vodovod i kanalizacija kojim rukovodi Filip Makrid osim 50 eura dobile su i vaučer za kupovinu iste vrijednosti.
– Povodom međunarodnog praznika, Dana žena, a u skladu sa statutom i kolektivnim ugovorom, Društvo je zaposlenim pripadnicama ženskog pola dodijelilo novčanu naknadu u iznosu od po 50 eura, kao i vaučer u istoj vrijednosti za trgovinu u objektima koji vrše maloprodaju robe široke potrošnje. Preduzeće Vodovod i kanalizacija zapošljava 203 žene – kažu iz ovog gradskog preduzeća.
Preduzeće Čistoća čiji je direktor Andrija Čađenović ima 131 zaposlenu.
– Povodom 8.marta za žene zaposlene u ovom privrednom društvu, od strane Sindikalne organizacije opredijeljena su određena novčana sredstva – pokloni u iznosu od 50 eura za svaku zaposlenu ponaosob. Takođe Sindikalna organizacija je zaposlenim ženama, a u skladu sa njihovim mogućnostima organizovala dvodnevni izlet u Sarajevu – kažu iz Čistoće.
Povodom 8. marta Zelenilo, kojim rukovodi Daca Popović je obezbijedilo po 50 eura za svaku zaposlenu.
– Sindikalna organizacija ovog društva se takođe pridružila, pa je i ona izdvojila po 50 eura za svaku zaposlenu. U Zelenilu je zaposleno ukupno 52 žene, te je povodom ovog praznika iz sredstava društva izdvojeno ukupno 2.600 eura, a isti iznos izdvojio je i Sindikat Zelenila – kazali su iz Zelenila.
Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu smatra da nijesmo bogata Švedska ili Norveška da imamo novca za poklone različitih vrsta.
– Ona preduzeća koja veoma uspješno posluju, koja obezbjeđuju značajan profit koji se kasnije sliva u državnu kasu, ili lokalne budzete, možda bi i mogle da izdvoje za poklone ženama za 8. mart. Ali, čak i u takvim slučajevima, postoje prioritetnije potrebe i pravednije je dati pomoć, recimo, nekom dnevnom centru za djecu sa posebnim potrebama, ili nekoj socijalno ugroženoj porodici, ili starim licima, umjesto poklanjati ženama po 50, 100 ili 200 eura, a koje već imaju obezbijeđenu egzistenciju kroz plate koje primaju. Nijesmo mi bogata Švedska ili Norveška da imamo novca za poklone različitih vrsta. Ovo je siromašna država, čije su finansije godinama na "staklenim nogama". Ali, po ko zna koji put se pokazuje da je najlakše biti dzentlmen sa državnih ili lokalnih jasli. Ono što je suština jeste da sve te poklone na kraju platimo mi građani, kroz poslovanje državnih ili lokalnih preduzeća, ili državnih ili lokalnih organa. Dakle, plate ih i onaj penzioner koji mjesečno preživljava sa mizernom penzijom od 150 eura ili i manje, i ona porodica sa pet članova domaćinstva, koja dobija socijalu od 120 eura. I upravo to je poražavajuće i duboko socijalno nepravedno – kaže Mrdović.
Ona smatra da bi ovakve prakse trebalo postati prošlost.
– Ukoliko preduzeća i država imaju višak novca za poklanjanje, onda prvo treba pomoći one najugroženije, a ne čašćavati one koji imaju. Uostalom, 8. mart je praznik u kojem ženama poklanjaju poklone oni koji su porodično ili na sličan način vezani sa njima, te je potpuno neopravdano da se to čini iz kase svih građana – navela je Mrdović.