
Skupština Glavnog grada donijela je juče više odluka među kojima je i izmijenjeni osnivački akt Gradske TV. Promijenjen je i statut NB „Radosav Ljumović“, a tokom rasprave na plenumu Vladan Arsović (DPS) je pitao koji je razlog da se stav statuta „bibliotečku građu crnogorskih autora i crnogorskih štamparsko-izdavačkih organozacija“ zamijeni riječima „biblioteču građu autora i štamarsko-izdavačkih organizacija iz Crne Gore“. Ovo je naznaka zatiranja svega crnogorskog, kazao je on. Arsović je u više navrata insistirao da dobije odgovor zašto je ova odluka uvrštena po hitnom postupku. Jasna Jovanović (PES) kazala je da je konsultovala lingviste te da druga sintagma i bukvalno i doslovce znači da to pripada Crnoj Gori, a prva može da ima više tumačenja pa treba birati sve što ne znači osjećaj marginolizovanja i izopštavanja bilo koga. Zoja Bojanić Lalović (DPS) je kazala da je problematičan trenutak i namjera da se zamjenom pridjeva crnogorski mijenja karakter Crne Gore kao građanske države. Andrija Klikovac (DPS) poručio je parlamentranoj većini da se ovom odlukom vrijeđa značajan broj građana Crne Gore šalje loša poruka na koju će kaže odgovoriti i ako se usvoji, kako je rekao, zaboravite na naš konstruktivni pristup koji smo imali dosad. Bode se prst u oko brojnim građanima, konstatovao je Budimir Mugoša (SDP). Ivan Vuković (DPS) kaže da se uvode nove prakse i je da je to put u pravcu razgradnje harmonije koji nikome nije potreban.
Odbornici su odbili predlog Mitra Šušića (Nova srpska demokratija) da se vrati u pravni promet DUP Zabjelo – Ljubović koji je suspendovala bivša uprava. Skupštini je uoči rasprave stiglo mišljenje gradonačelnice Olivere Injac, na osnovu mišljenja službe Glavnog gradskog arhitekte, koja smatra da nije potrebno staviti van snage Odluku o stavljanju van snage DUP-a Zabjelo- Ljubović. U mišljenju koje potpisuje Duška Mačić, v.d. glavne gradske arhitektice, navedeno je da je plan usvojen 2009. godine prije donošenja važećih pravilnika koji regulišu izradu planskih dokumenta, a osim organizacije prostora upitni su i veza sa prirodnim okruženjem odnosno Ljubovićem koja je potpuno zanemarena. Između objekata nema dovoljne udaljenosti, pa umjesto da razdaljina bude jednaka visini objekta ona je negdje tek samo sedam metara. U mišljenju se ističe da je Vlada 18. maja ove godine donijela odluku o izradi novog DUP Zabjelo Ljubović sa naznakom da se preispita kako ne bi došlo do ugrožavanja javnog interesa daljom realizacijom planiranih sadržaja, zatim parcelacija i urbanistički parametri.
Šušić je ponovio stav da Skupština Glavnog grada nije nadležna da stavlja van snage DUP-ove, i da je to potvrdio ombudsman u mišljenju datom na zahtjev vlasnika imovine ispod Ljubovića.
– Zadiremo u fundamentaln prava svojine. Podstakli smo diskriminaciju i izložili Grad odštetnim zahtjevima – kaže Šušić.
Ivan Vuković (DPS) kaže da su oni naslijedili taj planski dokument cijenići ga lošim. Kada su se, kaže sreli sa činjenicom gradnje 40-ak zgrada u kontaknoj zoni sa Ljubovićem odlučili su da stave plan van snage na šta kaže Skupština ima pravo. Ukazao je na uporednu praksu iz Budve. Žaklina Oštir (DPS) kazala je de plan stavljen van snage zbog zaustavljanja betonizacije, a ako bi se plan vratio na snagu između prozora zgrada bilo bi tri metra. Ona je pročitala i pismo stanara koji se protive vraćanju plana.
Vasilije Čarapić (PES) iznio je stav kluba da će glasati protiv i nazvao komičnim da je gradonačelnica pod pritiskom DPS-a donijela mišljenje. Kazao je da je ovaj plan donio Grad kada je na vlasti bio DPS i da je upravo on korišten kada je stručna zajednica legitimisala pravo da planiranje sa lokalnog nivoa pređe na državu. Kamo sreće da su se još neki planovi stavljali van snage, rekao je Luka Rakčević, zamjenik gradonačelnice, te da će sledeće godine početi sa izradom novog PUP-a Podgorice. On smatra da loš plan ne treba oživljavati.
Odbornici su podržali podizanje spomen- obilježja postavljanjem spomen-ploče na porodičnoj kući Arsa Milića, spomen-biste Vladu Miliću i Branku Božoviću u školama koje nose njihova imena i davanje naziva Park Dušana Vukotića prostoru kod zgrade RTVCG. Da je ovo ispravljanje nepravde prema reditelju, dobitniku Oskara rekao je Aleksandar Saša Zeković (GI „21.maj“) koji je sugerisao da se u parku postavi tabla sa osnovnim podacima o stvaraocu. Ana Medigović, sekretarka za kulturu, je to podržala i rekla da je Sekretarijat učestvovao u snimanju dokumentarnog filma o reditelju.
Slobodan Bošković, iz Sekretarijata za saobrćaj, je predstavljajući odluku o auto taksi prevozu ukazao da je njeno donošenje potreba zbog usaglašavanja sa promjenom Zakona o drumskom saobrćaju. Aleksandar Zeković je kazao da je „Dan“ otvorio polemuku o uvođenju dres koda taksi vozačima, na osnovu ove odluke, a da odbornici sami nemaju takav propis. Luka Rakčević, zamjenik gradonačelnice, kazao je da je da se radi o zakonskoj normi i da su je prilično olabavili nakon javne rasprave. Kao suštinu istako je ograničavanje broja taksi vozila na 870, iznoseći podatak da ih sada ima oko 650. Rakčević je kazao da smo dosad imali samo nemušte poteze razvoja linijskog autobuskog prevoza, a taksi je favorizovan. Bio je kaže, supstitut javnom prevozu. Podsjetio je na podatak Biciklo.me da preko 85 odsto Podgoričana koristi auto ili taksi, recimo u Beogradu je to ispod 35 odsto.
–Namjera gradske uprave je da nastave da ulažu u nove autobuse, a sledeće godine već 33 nova vozil tako bi Grad upravljao procesom – kazao je on,
Dragutin Vučinić (PES) predlaže da taksisti pored testa o poznavanju grada treba da prođu kurs komunikologije i bontona. Nekad je jedno zrnce soli dovoljno da osoli, kaže on.
Skupština je donijela odluku o organizaciji novogodišnjih praznika koju je predstavila v.d. sekretarke za loklnu samoupravu Slađana Anđušić. Zamjenik gradonačelnice Luka Rakčević kazao je da će proslavu praznika pokušati da organizuju pored centra, kod Sat kule i spomenika Svetom Petru Cetinjskom. Formiraće komisiju koja će brinuti o transparennosti dodjele kućica i čiji će svaki korak objavljivati na sajtu Grada.
Skupština je usvojila, a prethodno gradonačelnica Olivera Injac dala pozitivno mišljenje, predlog odbornika DPS-a da se za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici omogući besplatan prevoz na prigradskim i gradskim linijama. Andrija Klikvac (DPS) je kazao da to nijesu ranije uradili zbog malog broja autobusa. Dragutin Vučinić (PES) pitao je što ćemo sa đacima ispod Veljeg brda koji pohađaju školu u Spužu, đacima iz Zete i Tuzi, pa đacima iz Podgorice koji pohađaju danilovgradsku gimnaziju, kako pomoći djeci Pipera, Barutane. Predložio je da se uloži u prevozna sredstva za seoske škole. Zoja Bojanić Lalović (DPS) kazala je da ima mnogo prostora da se djeluje te da će ponuditi mnogo rešenja kada je u pitanju poboljšanje uslova za mlade.
Raspravljalo se i o gradnji hotela između Bloka pet i Bloka šest i odlučeno da se pokrene procedura provjera svih investicionih aktivnosti i ukoliko se dokažu nedsljednosti da se one i obustave.
Grad će na osnovu usvojene odluke kreirati program „Gradski stan“ namijenjen za rješavanje stambenih pitanja mladih bračnih parova koji su podstanari. Mitar Vuković(Demokrate) kaže da odavno Skupština nije dobila tako dobru inicijativu. Grad će inače formirati popisnu komisuju koja će sabrati svu imovinu Grada.
Коментари (4)
Оставите свој коментар