
Spajić je početkom novembra prošle godine saopštio da „neće dozvoliti povećanje cijena vode gdje god je PES uključen u vršenju vlasti”. Međutim, u Podgorici je bez potvrde Skupštine Glavnog grada voda poskupila nakon tumačenja Zakona o komunalnim djelatnostima pravnog tima preduzeća Vodovod i Zajednice opština. Cijene vode su inače, definisane zakonom.
–Ne samo što su digli cijene uprkos našem upozorenju, nego su potpuno neefikasni - oni su usko grlo projekta Velje brdo i konstantno koče objedinjeni tender za put, vodu, kanalizaciju i struju. Ne budu li otkočili projekat do 15. februara - krenuću u ofanzivu za smjene tamo – objavio je Spajić na društvenoj mreži „X“.
Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić saopštio je za „Dan“ da je spreman da zajedno sa kolegama podnese odgovornost ako se dokaže da su radili suprotno zakonu i pravilima struke.
– Društvo svoje poslovanje zasniva na odgovornom radu u skladu se zakonom i propisima koji prate ovu djelatnost. U ovom trenutku nemam informaciju da smo propustili da odgovorimo na neki od zahtjeva koji svakodnevno pristižu, te na taj način ugrozili realizaciju nekog projekta i planiranih aktivnosti. Ukoliko postoji propust u radu koji nismo identifikovali, nakon dobijanja detaljnih informacija i dokaza da smo radili suprotno zakonu i pravilima struke, spreman sam da zajedno sa kolegama podnesem odgovornost – saopštio je Nišavić.
Kada je u pitanju povećanje cijena vode, Nišavić dodaje da je preduzeće dužno da poštuje propisanu metodologiju i Zakon o komunalnim djelatnostima.
– Kada je u pitanju cijena vode za 2025. godinu, mislim da smo više puta u toku prethodne godine ukazivali da je zakonom koji je u primjeni duže od pet godina predviđeno uvećanje vode za narednu godinu, te da društvo ne može uticati na ovu odluku. Svakako postoje mehanizmi za subvencioniranje računa od strane lokalne samouprave, što je primijenjeno u susjednim opštinama, te samim tim osnivač ima mogućnost reagovanja u ovom dijelu, a društvo je dužno da poštuje propisanu metodologiju i Zakon o komunalnim djelatnostima – rekao je Nišavić.
Nišavić je naveo da je za januar izdato 90.545 računa te da će oni u prosjeku biti uvećani između 1,50 i 2,50 eura.
– Ukupno izdatih računa za januar je 90.545, a od toga iznosa oko 20 odsto potrošača račune dobija putem i-mejla a preostali dio putem Pošte. Potrošači koji račune dobijaju putem i-mejla su juče dobili januarske račune, a preostali dio potrošača će ih dobiti sredinom mjeseca – saopštio je Nišavić.
On je objasnio da je ukupno faktrisana voda za januar u odnosu na decembarsku fakturu veća za oko 290 hiljada eura.
– Planirano uvećanje prihoda u skladu sa procentom naplate će biti najmanje oko 150 hiljada. Računi će u prosjeku biti uvećani između 1,50 i 2,50 eura, a još uvijek nemamo reklamacije zbog njihovog uvećanja – rekao je Nišavić.
Po novom cjenovniku koji je stupio na snagu 1. januara, izjednačena su fizička i pravna lica. Kada je u pitanju javno vodosnabdijevanje, „start“ na računu iznosi 0,99 eura po korisniku, dok je varijabilni dio 0,52 eura po kubiku. Kada je u pitanju prihvatanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda „start“ na računu iznosi 0,30 eura po korisniku, dok će varijabilni dio cijene iznosi 0,19 eura po kubiku. Prečišćavanje komunalnih otpadnih voda, po novom cjenovniku, košta 0,17 eura po kubiku, a isporuka vode drugom izvršiocu 0,04 eura po kubiku.
Коментари (4)
Оставите свој коментар