
Kraljev park u centru grada već devet mjeseci je zatvoren za posjetioce jer se u aprilu obrušila zemlja i otvorila velika rupa. Tokom ove sedmice gradonačelnik Ivan Vuković objavio je na FB profilu snimak unutrašnjosti rupe. U saopštenju se navodi da su istraživanja u toku, i da se ispituje da li u parku ima još podzemnih objekata.
Sa druge strane speleolozi koje je angažovao Glavni grad da ispitaju kakva je rupa u pitanju i da li se u njoj nalazi neki objekat, poslali su izvještaj da je u pitanju najvjerovatnije septička jama koja treba da se zatrpa i park otvori. Međutim, ispitivanja su se nastavila, a park je i dalje zatvoren.
– Glavni grad nije poslušao naš savjet da zatrpaju rupu, nego su angažovali arheologe da ispituju, park je zatvoren, djeca preskaču žice ... Taj zid koji je tu je metar i po od korita rijeke, tako da sa te strane ne može biti ništa, a sa druge je zemlja. Ako se vratimo istorijski, a oni neće da pričaju i rade, tu su nekada bila kupatila, objekti te vrste, najvjerovatnije je to bila septička jama. Sigurno nije bilo ništa vrijedno istraživanja. Ali kako pojedini ljudi nastoje opravdati neka sredstva, ili raditi po nekom svom nahođenju, ne bih ulazio u to - kaže Veselin Mijušković, izvršni direktor Asocijacije speleoloških društava Crne Gore.
Mijušković navodi da je sa njihove strane predlog bio da se dovede bager, kamion zemlje i da to zatrpaju.
– Šta znači taj zid...ništa. To nijesu prostorije, to je rupčaga koja je otvorena pored toga. Postojala je i ploča koja se urušila i čim je kružno zidano onda je ostatak najvjerovatnije od septičke jame. Nema šta drugo biti na tom prostoru – kaže Mijušković.
On tvrdi da u parku nema nekih sadržaja, jer nije rupa pored Sat kule da bi mogli naći neke ostatke.
– Oni su trebali samo rupu da zatrpaju i da se o tome ne priča, ali izgleda moraju o nečemu da pričaju. Mi smo dali mišljenje i nećemo se miješati više. Ispitali smo, predložili da se zatrpa, a šta će da urade u današnjoj državi teško je išta potrefiti. Zbog bulevara koji je prošao između parka i hotela toliko je objekata srušeno, zatrpano i asfaltirano, a sada su našli da se bave ispitivanjima. Tu je bilo tursko kupatilo i drugi sadržaji, kupanice, toaleti... to je cijelo područje. Sve smo zatrpali, asfaltirali, napravili nove sadržaje, a septička jama ne može da se zatrpa nego sada pričaju to je arheološko nalazište. Da Bog da sjutra dolje da nađu rimski mozaik pa ja bio kriv. Koliko je toga porušeno i zatrpano bez pompe, priče, ispitivanja... Tada nas nije niko ni zvao da ispitujemo. Samo je bilo ruši redom i zatrpavaj, pa nam nije jasno što se diže ovolika pompa oko septičke jame – rekao je Mijušković.
Arheolog Centra za konzervaciju i arheologiju Miloš Živanović kazao je da arheološka i konzervatorska istraživanja nijesu obavljana u Kraljevom parku.
– Lokalitet je u par navrata obiđen od strane stručnjaka iz Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, a takođe smo imali uvid u izvještaj speleologa na osnovu čega smo vidjeli da se radi o objektu kružne osnove, velikih dimenzija i dubine. Na osnovu ovih podataka, kao i činjenice da je zidan kamenom ne smatramo da se radi o septičkoj jami već najvjerovatnije o cisterni za vodu, koja je zatvorena betonskom pločom. Kako je park otvoren 1910. godine u čast krunisanja kralja Nikole pretpostavljamo da je neposredno prije otvaranja došlo do zatvaranja cisterne. Ne možemo sa sigurnošću reći kojem periodu objekat pripada, ali uzevši okolnosti vjerovatno potiče iz perioda otomanske vlasti, moguće između 17 i 19 vijeka – kazao je Ivanović.