Сточари из Тузи ће до краја године добијати премије за млијеко увећане за три цента. Неиме, умјесто досадашњих 0,02 еура по литру откупљеног млијека, сада ће премије износити пет центи по литру. Фармери су тражили да премије које се дају из општинског буџета буду увећане на десет центи, али им нијесу изашли у сусрет. Како је казао Пренташ Сиништај, сточар из Пашкала, више им се не исплати да се баве сточарством.
– Тражили смо да нам субвенције по литру млијека буду десет центи, а добили смо пет, односно само за три цента су увећане. То није довољно, јер ми млијеко продајемо за 25 центи. Нека до краја године буде премија пет центи, али од следеће не пристајемо на мање од десет центи по литру. Не исплати нам се више радити, јер је сточна храна драстично поскупила. Прошле године концентрат за краве музаре је био 12 еура, а ове године је 17 еура. Кукуруз смо прошле године плаћали 7,40 еура, а сада је 13,50 еура. Тражили смо од Општине и да се постара да нам обезбиједи сточну храну директно из Србије, да не купујемо по продавницама гдје су цијене веће. Међутим, то није у њиховој надлежности. Због тога ћу да се обратим Министарству пољопривреде и руралног развоја. Ми тражимо само да имамо све као сточари других општина – казао је Сиништај.
Синтиштај је и те како позван да говори у име сточара јер има 350 оваца, 200 коза, 23 краве, пет јуница и два бика.
Повећање премија за сточаре уређена је Одлуком о условима, начину и динамици расподјеле средстава буџета Општине Тузи за 2021. годину намијењених за пољопривреду.
Како је казала Исмета Ђокај, секретарка за пољопривреду у Општини Тузи, сточари су тражили да им се премије повећају на седам или девет центи, али су нашли компромисно рјешење да увећање буде три цента.
– Ове године била је премија на два цента по литру, а до краја године уплаћиваћемо по пет центи и то на захтјев сточара. То је у овом моменту једино било могуће и то смо одрадили. Наредна три мјесеца уплаћиваћемо им по пет центи по литру. За следећу годину видјећемо како ћемо и шта ћемо, јер су захтјеви сточара већи. Тражили су да се повећа премија по литру млијека, да буде седам или девет центи, правдајући се да остале општине плаћају толико. Жалили су се да је скупа храна, али то је због ситуације са корона вирусом. Свјесни смо цијеле ситуације, али ми ништа друго нијесмо могли да урадимо сем да им подигнемо премије за три цента. Тражили су и то да се по грлу стоке плаћају премије, односно да добијају по 30 еура по грлу говеда и по пет еура за овце и козе. Министарство пољопривреде плаћа по девет еура по кози и овци. Ми сад нијесмо у могућности то да им исплаћујемо. Међутим, имаћемо у виду тај њихов захтјев за следећу годину, па ако будемо у финансијској могућности нема разлога да им не изађемо у сусрет – казала је Ђокај.
Ђокај истиче да су сточари од Секретаријата за пољопривреду Општине Тузи тражили да се укључе и у снабдијевање стоке храном.
– Ми нијесмо у ситуацији да се бавимо тиме, јер смо државна институција. Предложили смо им да формирају удружење сточара и да као правно лице пробају да увезу храну по цијенама по којима би они договорили – истакла је Ђокај.
У Малесији тренутно има око 110 регистрована сточара који имају преко три грла.
– Самим тим они примају субвенције, јер испуњавају критерију, односно имају преко три грла. Има још фармера у Малесији, али они не испуњавају критеријуме – каже Исмета Ђокај.