Struka se protivi dogradnji OŠ “Sutjeska” / Arhiva Dana
21/02/2022 u 07:38 h
Andrijana DabanovićAndrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Strukovna komora arhitekata podržala Andriju Markuša koji se protivi dogradnji OŠ „Sutjeska“ planiranoj novim DUP-om

Ovakve situacije su najbolji pokazatelj da još mnogo moramo raditi na edukaciji kako arhitekata, tako i struke u cjelini po ovom pitanju, navodi Novica Mitrović

Strukovna komora arhitekata nije zadovoljna DUP-om Momišići A kojim je planirana dogradnja OŠ "Sutjeska" za koju je projekat radio arhitekta Andrija Markuš još 1972. godine. O toj namjeri nadležnih razgovarali su na Skupštini i dali punu podršku Markušu koji se protivi dogradnji ističući da je u pitanju njegovo autorsko djelo. Oni su odlučili da će, nakon što se objavi konačan predlog DUP-a uputiti primjedbe planeru ukoliko za tim bude bilo potrebe.

– Dali smo punu podršku kolegi Markušu, ali i svim drugim arhitektama u zaštiti svog autorskog prava. Nismo upoznati sa svim detaljima dokumenta, jer konačan predlog plana još nije objavljen na javnoj raspravi, ali nadamo se da ipak neće biti potrebe za bilo kakvim naknadnim aktivnostima, pa i posljedicama, i da će planer i korisnik objekta uvažiti autorove sugestije – kazao je Novica Mitrović, predsjednik strukovne komore arhitekata.

”Planer treba da uvaži autorove sugestije, navodi Novica Mitrović, predsjednik strukovne komore arhitekata

Mitrović kaže da nikako nijesu zadovoljni činjenicom da u 21. vijeku diskutuju o tome da li treba poštovati nečija autorska prava.

image

Novica Mitrović

Arhiva Dana

– Ovakve situacije su najbolji pokazatelj da još mnogo moramo raditi na edukaciji kako arhitekata, tako i struke u cjelini po ovom pitanju. Posebno je važno raditi na proširivanju svijesti korisnika, investitora i kompletne javnosti o postojanju autorskog prava, i principima njegove zaštite. Djela arhitekture su članom 4. Zakona o autorskim i srodnim pravima definisana kao autorsko djelo i to ne treba posebno objašnjavati. Iako su još principima Pariške i Bernske konvencije iz 1883. i 1886. godine ustanovljena prava koja se tiču zaštite djela i pravima njihovih autora, nažalost ovo pitanje u Crnoj Gori još nije adekvatno zastupljeno – kaže Mitrović.

On ističe da je Zakon o autorskim i srodnim pravima precizan po pitanju toga da li se škola može nadograditi ukoliko ne postoji saglasnost autora za to.

– Autorsko pravo definiše moralna, imovinska i druga prava autora i ona se moraju poštovati. Moralna prava su po svom karakteru, strogo lična prava, čiji je nosilac autor djela, i koja proizlaze iz specifičnog odnosa autora i njegovog djela. Za razliku od imovinskih prava koja se mogu prenositi na druge, autor ne može ustupiti svoja moralna prava drugima. Upravo moralna prava štite autorov integritet, čast i ugled, ali i emocionalnu vezu djela i autora. Moramo napomenuti da sve članove inženjerske Komore obavezuje i Etički kodeks koji u članu 5. propisuje poštovanje kolega u međusobnim odnosima, poštovanje njihovih interesa, intelektualne svojine, autorskih i drugih prava – navodi Mitrović.

On kaže da Komora arhitekata u svojim nadležnostima ima definisano da štiti, usklađuje i zastupa interese članova, ali i da štiti javni interes u oblasti izgradnje objekata.

– Kako se radi o značajnom arhitektonskom djelu, jednom od najznačajnijih školskih objekata, moramo obrati posebnu pažnju. Ovako vrijednih objekata imamo sve manje, jer je dugogodišnjom lošom politikom u oblasti zaštite graditeljskog nasleđa veliki broj njih i uništen. Arhitekta Andrija Markuš je mnogo doprinio crnogorskoj arhitekuri djelima, ali i naučnim radom, jer je i autor velikog broja knjiga. Sve to moramo poštovati, i pokazati da kao društvo cijenimo arhitekte koji su stvarali kvalitetan prostorni okvir za razvoj društva. Istovremeno treba i da čuvamo vrijedne javne objekte čiji smo korisnici svi mi, a ne samo njegovi materijalni vlasnici – kaže Mitrović.

Andrija Markuš kaže da je problem riješio prethodnim DUP-om tako što je dao odobrenje da se radi dodatni paviljon.

– Važno je predstaviti moje objašnjenje šta znači "voditi računa o autorskim pravima" jer je to samo formalnost, a koja je postojala kao obaveza i za Kanin Hotel "Podgorica", pa nije poštovano. Kanina sestra Ljiljana, kao naslednik autorskih prava uzalud se trudila da zaštiti to djelo. Uzalud je to Kanino djelo predstavljalo Crnu Goru na Venevijanskom bijenali, a samo 19 dana nakon Bijenala počeli su da ga ruše – kaže Markuš.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
23. april 2025 16:55