
Direktna plaćanja po jedinici površine iznose 275.000 eura, a u biljnoj proizvodnji najviše je zastupljena proizvodnja povrća u zatvorenom i otvorenom prostoru, vinogradarstvo, na manjim površinama voćarstvo, ratarstvo kao što su proizvodnja krompira i pšenice. Poslednjih godina, kako navode, u ekspanziji je gajenje masline, kao i dekorativnog i aromatičnog bilja.
– Bilježi se pad obradivih površina. U 2023. godini je bilo iznad 1.000 hektara, dok je u 2024. godini bilo 840 hektara obradivih površina, naročito pod povrćem što je zabrinjavajuće i predstavlja izazov uprave da se trend pada zaustavi. Prinosi po jedinici površine u biljnoj proizvodnji nijesu na zavidnom nivou što je posledica izbora sorti, neadekvatna primjena agrotehničkih mjera, naročito đubrenje, klimatske prilike tokom ljeta, kao i neadekvatan raspored padavina. Iznos podrške je do 350 eura po hektaru obradive površine, odnosno površine pod višegodišnjim zasadima odnosno povrćem i krompirom. Podrška proizvođaču za prva dva hektara je do 350 eura dok za svaki sledeći hektar iznos je do 300 eura po hektaru. Maksimalan iznos podrške po gazdinstvu će biti ograničen na 3.000 eura - piše u dokumentu.
Za podršku unapređenju stočarske proizvodnje planirano je 90.000 eura. U dokumentu se navodi da stočarstvo nije dovoljno razvijeno.
– Na području Opštine postoje oko 250 gazdinstava koja se bave stočarskom proizvodnjom. U njima se uzgajaju oko 1.050 goveda, 3.300 ovaca i 750 grla koza. U opštini postoji 13 gazdinstava koja prerađuju sirovo mlijeko u sir. Ova gazdinstva u farmama gaje oko 110 grla krupne stoke, krava, 50 ovaca i oko 180 grla koza čije se mlijeko prerađuje u domaćoj radinosti. Osnovna premija po grlu za krave iznosi do 50 eura, za priplodne ovce i koze do šest, za uzgoj svinja do 20 eura po grlu, koka nosilja podrška iznosi do 0,50 eura po koki, a dodatna premija se odnosi na podršku po grlu stoke čije se mlijeko prerađuje u domaćistvu a iznosiće do 75 eura za krave, dok će za ovce i koze iznositi do 10 eura po grlu - piše u programu.
Agrobudžetom za podršku unapređenju pčelarstva predviđeno je 30.000 eura.
– Ukupan broj košnica u vlasništvu udruženih pčelara je 2.900. Trenutno udruženje pčelara „Bletari“ ima 58 članova. Ovaj broj pčelinjih društava na godišnjem nivou se procjenjuje da može proizvoditi oko 24.000 kilograma meda. Podrška se obezbjeđuje u vidu subvencije do 10 eura po košnici za proizvođače meda i drugih pčelinjih proizvoda koji posjeduju najmanje tri i više košnica - piše u dokumentu.
Podrška žetvi strnih i prosolikih žita iznosi 6.000 eura. Proizvodnja ratarskih kultura, navode u dokumentu, je veoma skupa, a i prinosi nisu u zavidnom nivou. Za participaciju u plaćanju doprinosa proizvođačima Opština će učestvovati sa 3.500 eura. Na području Opštine ima 585 registrovanih gazdinstava od kojih doprinose kao poljoprivredni osiguranik plaća 50 proizvođača.
Podrška programu zaštite bilja iznosi 13.000 eura. Podrška korišćenju planinskih pašnjaka iznosi 3.500 eura. Isto toliko predvidjeli su i za promociju proizvoda i za edukaciju poljoprivrednika.