
Bio sam u četvrtom razredu kada je nastavnica rekla da donosemo opremu za fizičko...majka je rekla nosi to što imaš, patike sam očistio, našao majicu i šorts, ali bijele čarape nijesam mogao da nađem, ispričao je Sokolj Beganaj, nacionalni koordinator za Rome i Egipćane u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, kako je prevazišao jedan od izazova tokom školovanja na panel diskusiji o inkluziji romske i egipćanske djece u vrtiće, škole i zajednice koji su organizovali Skupština Glavnog grada i predstavništvo UNICEF-a.
– Majka je tražila da kažem nastavnici da nemam bijele čarape. Bili smo siromašni, jer nas je bilo osmoro djece. Plakao sam misleći da ću tako nagovoriti majku da mi kupi bijele čarape... Majka me tješila i rekla kada se probudiš imaćeš ih. Znao sam da me majka neće prevariti, i ona je od sestrinih bijelih hulahopki napravila bijele kratke čarape - ispričao je Beganaj.
On je kazao da je sve to ispričao kako bi slikovito pokazao da je život pripadnika romske populacije težak, te da ljudi ne znaju sa čime se sve oni suočavaju i kako dolaze u školu.
O značaju pripadnicka romske i egipćanske govorila je i predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović.
Mensur Šaljaj, predstavnik Romskog savjeta, kazao je da imaju dobru komunikaciju sa Glavnim gradom.
– Inkluzija romske i egipćanske djece nije samo moralna obaveza, već i ključni korak ka izgradi društva koje cijeni različitost i pruža jednake šanse svima. Romski medijatori nisu samo posrednici između romske zajednice i institucija, već i most između različitih svjetova - kaže Šaljaj.
On ističe da je organizovanje prevoza do vaspitno-obrazovne institucija od velikog značaja. To, kako navodi, može biti prepreka za prisustvo djece u školama i vrtićima. Šaljaj smatra da je neophodno osigurati pristupačan i bezbjedan prevoz za svu djecu bez obzira na njihovu etničku pripadnost ili socio-ekonomski status za šta je potrebna podrška državnih institucija, međunarodnih organizacija.
Safet Kalač iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija kaže da je organizovan besplatan prevoz učenika Podgorice, Nišića, Berana i Cetinja, kao i obezbjeđivanje medijatora.
– Znamo da je zadnjih par godina bilo problema sa prevozom. Ove godine plan prevoza učenika biće spreman prije septembra. Inicirao sam kod ministarke Anđele Jašić Stojanović, da smanjimo broj učenika po medijatoru - kaže Kalač.
Sekretarka za socijalno staranje Ida Kolinović kazala je da su, između ostalog, organizovali dodatnu nastavu za učenike od drugog do šestog razreda kako bi im pomogli u rješavanju domaćih zadataka i savladavanju gradiva. Predstavnica UNICEF-a Irena Jokić Božović, kazala je da po popisu iz 2011. godine u Crnoj Gori ima 6.251 Rom, dok je Egipćana 2.054.
– Nalazi studije pokazuju na nepovoljan položaj romske i egipćanske djece u sedam oblasti, a to su zdravlje, ishrana, rani razvoj, obrazovanje, zanemarivanje i disciplinovanje i dječiji rad - kaže Jokić Božović.
Milica Kovačević, predstavnica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, podsjetila je na preporuke SE kad je u pitanju obrazovanje djece iz romske zajednice, kao i na Preporuke o jednakosti žena i djevojčica Romkinja.
– Bolje rezultate u oblasti obrazovanja i ukupne socijalne inkluzije Roma i Egipćana možemo postići uz veće uključivanje i jačanje same zajednice, njenu veću povezanost i saradnju sa institucijama, bolju koordinaciju između lokalnog i centralnog nivoa, kao i uz bolju koordinaciju djelovanja svih ključnih aktera u ovoj oblasti – kaže Kovačević.