
Među gomilom šuta i otpada na Ćemovskom polju prava je umjetnost da drveće uopšte opstaje, te se može reći da ono ima bonsai šumu. U dijelu ka Zeti imate red donekle očuvanih borova, ali kada zađete u šumu sve do pruge nailazite na slike zbog kojih bi neko trebao da bude "debelo" sankcionisan. Oko stabala su brda šuta, a na nekim mjestima su ogromne rupe koje se koriste za odlaganje guma i građevinskog materijala. Skoro sva stabla su ili sagorela ili oborena i šuma ne liči na mjesto gdje bi ljudi mogli da se rekreiraju. Naprotiv, ni najmanje nije prijatno prošetati njom. Gdje god se okrenete vidjećete razbacano smeće, a gomile se vide i sa same magistrale. One borove koji nijesu izgoreli napao je borov litijaš.
Ekolozi najavljuju da će prema Glavnom gradu uputiti inicijativu za uređenje nekoliko lokacija među kojima je i Ćemovsko polje.
– Ćemovsko polje je jedan od najugroženijih djelova Podgorice. Već decenijama nažalost prepoznato po nelegalnim deponijama različitog otpada, nelegalnoj sječi i lošem upravljanju, što je po nama osnovni razlog postojećeg stanja. Prosto je nevjerovatno kakvom se dimanikom na tom prostoru stvaraju divlje deponije, što za posledicu ima zagađenje zemljšta, obolijevanje šume i ugrožavanje javnog zdravlja. Mnogo puta smo ukazivali na neophodnost zaštite tog dijela grada, realizovali mnogo akcija ukljanjanja otpada, ozelenjavanja, uređenja sportskih staza i postavljanja mobilijara. Takođe, to su radile i druge kolege iz ekoloških organizacija, Zelenilo, Čistoća, ali nažalost sve padne lako u zaborav zbog ovakvih pojava, vandalizma, nekulture, bezakonja... Ćemovsko polje kao dio Zetske ravnice ima potencijala za različite vidove održivog razvoja, ali da su umjesto toga nebriga, bahatost i ekokriminal uslovili da postane jedna od prepoznatljivih crnih tačaka, pa i svojevrsna parodija na pokušaje da se Podgorica predstavlja kao zeleni grad. Jasno je da ovaj prostor zaslužuje plan zaštite i sanacije, značajna ulaganja, uređenu infrastrukturu poput biciklističkih staza, sprava za sportsko –rekreativne aktivnosti, obnovu šumskog fonda, sve to uz odgovarajući vid institucionalne zaštite, naročito stalnog inspekcijskog nadzora. Povremenom pažnjom se ne mogu spriječiti ovakve pojave – kaže Aleksandar Perović, iz NVO Ozon.
Iz Glavnog grada kažu da nadležno gradsko preduzeće uredno obilazi ovu lokaciju. Oni ističu da se svakodnevno Ćemovsko polje čisti od sitnog komunalnog otpada, a najmanje dva puta u toku mjeseca angažuje mehanizacije. Ekipe Čistoće će, kako su najavili, tokom ove sedmice će detaljno čistiti ovu lokaciju.
– Komunalna inspekcija je u više navrata donijela rješenja za otklanjanje nelegalno odloženog otpada, dok je odlaganje guma u nadležnosti Ekološke inspekcije. Osim sankcionisanja po prijavama, ovo područje je predmet redovnih kontrola i obilazaka Komunalne inspekcije. Na području Ćemovskog polja će se graditi najveći park u Podgorici i Crnoj Gori. Ćemovsko polje je predmet redovnog održavanja, a poslednja velika akcija je bila tokom februara, kada je uklonjeno 15 tona građevinskog i drugog otpada – navode iz Glavnog grada.
Oni ističu da je Komunalna inspekcija u prethodnom periodu izdala 12 prekršajnih naloga zbog odlaganja građevinskog, komunalnog i drugog otpada na Ćemovskom polju.
– Komunalna policija je zbog nelegalnog odlaganja otpada izdala 26 prekršajnih naloga pravnim i fizičkim licima, u iznosu od 4.700 eura. Najviše problema sa nelegalnim odlaganjem otpada evidentirano je u dijelu oko Stočne pijace. Glavni grad je u više navrata uputio dopis i urgenciju Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, podsjećajući ih na problem nelegalnog deponovanja i daljeg eksploatisanja automobilskih pneumatika. Pokrenuta je izrada Studije izbora lokacije za preuzimanje, lagerovanje i preradu pneumatika. Podsjetili smo Ministarstvo ekologije da je moguće pristupiti izradi Studije izvodljivosti za preuzimanje, transport, sortiranje i preuzimanje i lagerovanje otpadnih guma. Dobili smo odgovor od sekretara ovog ministarstva da će nastojati da ubrza aktivnosti na daljoj realizaciji ove studije – navode iz Grada.