
Od Kamionske pijace preduzeće Tržnice i pijace ove godine planira zaradu od preko 280.000 eura. Od tog iznosa sa par hiljada eura mogli bi makar upristojiti mokri čvor u Distributivnom centru koji od Plodova iznajmljuju za potrebe pijace. Mogli bi djelovati po principu popularnih mikro lokacija. Pijace bi trebalo biti mjesta gdje je nivo higijene podignut na najveći nivo. Loš primjer je Kamionska pijaca, a mnogo je njenih loših „dzepova“. Sam prilaz izgleda loše. Ulica koja vodi između tezgi puna je rupa i jedva se njim može proći. Vozila dižu prašinu i presele je na proizvode. Tako kupujete voće i povrće obloženo prljavštinom. Na tezgama struje nema, pa prodavci improvizuju. Gajbe, otpad, ali i razne mašine mogu se vidjeti svuda. O higijeni u toaletu suvišno je govoriti, a na pijaci kažu da se naplaćaju 50 centi. Svijetla nema, vrata su polomljena, higijena je na najgorem mogućem nivou, a sudeći po izgledu reklo bi se da nije očišćen mjesecima.
Slobo Stjepčević na pijaci radi 35 godina i nezadovoljan je uslovima, a kakva je higijena slikovito pokazuje povlačeći prst preko prašnjave jabuke.
– Nekada je voda bila pored Mušovića, a sada je nema. Pogledajte koliko ima prašine. Prođe auto od Šćekića i svu prašinu digne na tezge. Ako radim ovdje i plaćam zašto nemam uslova? Nemam struju, vodu... najosnovnije uslove. Da imam vode poprskao bih ispred tezge i ne bi mi bila prašina. Boce sa vodom donosim od kuće. To nije u redu. Svuda plaćam struju, pa ću i ovdje, a ne da strepim da li ću se zapaliti zbog plina. Tezgu plaćamo 92 eura i još 30 eura stražara. Pijaca ima mokri čvor kod prve rampe. Ne idem tamo jer je higijena užasna. Makar da su rupe zakrpili. Kad ljeti dođe turista i vidi ove čekerende sramota me. Sve sam ovo o svom trošku sredio da ljepše izgleda – kaže Stjepčević.
On smatra da pijaci treba posvetiti malo više pažnje.
– Nadležni treba da dođu i da vide u kakvim uslovima radimo. Dolaze oni, obilaze da mjere kolika je tezga, ali nijesu došli da vide kako je ovdje, je li uredno – ističe Stjepčević.
S vremena na vrijeme ovdje prodaje Željko Racković. On se nada da će Glavni grad urediti pijacu.
– Recimo higijena u toaletu je užasna. Ne možemo ovdje očekivati ništa bolje dok se Glavni grad ne postara i uredi pijacu. Normalno bi bilo da se napravi na nekom drugom mjestu, jer ovaj objekat i nije predviđen za Kamionsku pijacu. Ovo je samo prinudno, pa se nadam da će je srediti – ističe Racković.
Iz Tržnica i pijaca kažu da se Kamionska pijaca nalazi na privremenoj lokaciji Distributivni centar, za koju ovo gradsko preduzeće plaća zakup Plodovima.
– S obzirom na to da smo zakupci prostora, nijesmo u mogućnosti vršiti značajnija ulaganja, osim tehničkog održavanja koje se redovno obavlja. Tržnice i pijace su u prethodnom periodu uložile sredstva da se svi zakupci, koji su nam se obratili, da im je potrebna struja za rad i održavanje proizvoda, budu priključeni na elektromrežu. Ostali zakupci koriste zajedničku struju. Služba za održavanje higijene vrši te poslove, a imamo i redovna i vanredna sezonska, tzv.generalna čišćenja objekta – kažu iz Tržnica i pijaca.
Oni tvrde da svakodnevno prate potrebe pijace i u skladu sa tim vrše organizaciju posla.
– Saniranje rupa je jedna od planiranih i uobičajenih aktivnosti, koju najčešće sprovodimo nakon zimskih mjeseci, pred poljoprivrednu sezonu. Održavanje higijene na ovom objektu je izuzetno zahtjevno, imajući u vidu način prodaje, veliku površinu i uopšteno stanje objekta. Ovo naročito u periodu glavne poljoprivredne sezone i toplijih dana – ističu iz Tržnica i pijaca.
Коментари (0)
Оставите свој коментар