
Odbor za prostorno planiranje Zajednica opština Crne Gore uputio je Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja incijativu za izmjene Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata kojom traže da se odblokira donošenje planskih dokumenata. Odbor predlaže da se detaljno razmotre i koriguju odredbe koje su u korelaciji sa donošenjem Plana generalne regulacije Crne Gore.
–S obzirom da je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranje i urbanizma u više javnih nastupa istaklo da se Plan generalne regulacije Crne Gore neće donositi, te da će se u tom pravcu i izvršiti izmjena zakona, neophodno je razmotriti sve odredbe čije je sprovođenje u direktnoj korelaciji sa donošenjem tog planskog dokumenta i korigovati ih. To je potrebno uraditi u poglavlju kojim se uređuje legalizacija bespravnih objekata, a kojim je propisano je da će se postupci za sve bespravne objekte koji se nalaze na orto-foto snimku, a ne ispunjavaju osnovne urbanističke parametre odnosno smjernice važećih planskih dokumenata i planskih dokumenata koji su bili u izradi u trenutku donošenja zakona, prekinuti do donošenja Plana generalne regulacije. Takođe, to treba uraditi u poglavlju koje propisuje da je mogućnost izrade i izmjena lokalnih planskih dokumenata prethodne generacije (prostorno urbanistički planovi, detaljni urbanistički planovi, urbanistički projekti, lokalne studije lokacije) oročena do donošenja plana generalne regulacije – piše u inicijativi koju potpisuje Miljan Barović, predsjednik odbora.
Iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma kojim rukovodi Ratko Mitrović prije nekoliko dana su poručili su da su uradili hitne izmjene Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata i objasnili da se one odnose u dijelu da će planska dokumenta ubuduće izrađivati privredno društvo koje osniva Vlada, umjesto privatnih biroa. Ovo ministarstvo zaustavilo je izradu Plana generalne regulacije ali i Prostornog plana Crne Gore.
Ksenija Vukmanović, rukovodilac izrade Plana generalne regulacije, koji je trebalo da bude urađen za cjelokupnu teritoriju države u površini od 13.886 kilometara kvadratnih, sa pripadajućim morskim dobrom u površini od 2.540 kilometara kvadratnih, kaže da još nemaju odgovor Ministarstva oko sporazumnog raskida ugovora i isplatu nadoknade.
– Članovi radnog tima su revoltirani i razočarani postupanjem Ministarstva, kao i javnim izjavama ministra o kašnjenju u izradi PGR i nekompetenciji stručnjaka, a posebno komentarom o ucrtavanju lokacija u PGR-u. Osim ovih proizvoljnih izjava, do sada nismo dobili niti jedan stručni izvještaj ili komentar na dokumentaciju I faze koju smo predali u decembru 2020. godine, kojim bi se potvrdile ministrove tvrdnje i insinuacije. Formiranje zavoda za urbanizam koji bi radio plansku dokumentaciju smatramo kao kvalitetno rješenje. Međutim, pitanje je da li u ovom momentu država ima dovoljno sredstava da u Zavodu za urbanizam obezbijedi dovoljan broj kvalifikovanih stručnjaka koji bi preuzeli izradu planske dokumentacije. Kao bolje rješenje vidimo formiranje Agencije za planiranje prostora, kao prve faze ka formiranju Zavoda. Što se tiče ministrove izjave da "od sada planove više neće raditi privatne firme nego Zavod za urbanizam", napomenula bih da od usvajanja novog Zakona 2017. godine, svu plansku dokumentaciju (državnu i opštinsku) radi Ministarstvo kao obrađivač, uz angažovanje stručnjaka, pojedinaca kao izvršioca za pojedine segmente. Sva odgovornost za planska rješenja i kvalitet planskih dokumenata je od 2017. godine u rukama ministarstva, iako izgleda da ministar Mitrović to još uvijek nije shvatio – poručuje Vukmanović.
Prostorni plan Crne Gore je najvažniji strateški planski dokument države pa se zaustavljanje njegove izrade smatra neopravdanim, ocijenila je Svetlana Jovanović, rukovodilac izrade PPCG. Ovim dokumentom trebalo je da se odredi politika racionalne organizacije, korišćenja, zaštite i očuvanja prostora za period do 2040. godine.
– Po mišljenju stručnog tima za izradu Prostornog plana Crne Gore, obavještenje o raskidu ugovora je neosnovano i pravno neutemeljeno. Radi se o multidisciplinarnom stručnom timu u kome je angažovan veliki broj referentnih stručnjaka po različitim specijalnostima. Stručni tim je uvrijeđen izjavom ministra da u Crnoj Gori nema stručnjaka i da treba angažovati stručne kadrove iz okruženja, Srbije i Hrvatske. U aprilu je u Ministarstvu održana prezentacija dvije završene faze na izradi plana- analize postojećeg stanja i koncepta plana, što predstavlja 40 odsto ugovornih obaveza. Nakon toga je obavljen sastanak sa predstavnicima ministarstva u cilju rješavanja problema statusa ugovora o izradi PPCG i obezbjeđivanja uslova da se iznađe način i obezbjede uslovi za nastavak rada na planu kroz neki novi ugovor o njegovoj izradi. Do danas, od strane ministarstva nije ovo pitanje rješeno. Ostaje da vjerujemo da će Vlada Crne Gore uvidjeti probleme i preduzeti hitne korake za stabilizovanje sistema planiranja u državi, prije svega kroz zakonsku regulativu i izradu Prostornog plana Crne Gore – poručuje Jovanović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар