Sport povezuje balkanska društva   / -FOTO: CAMS
24/11/2024 u 10:53 h
Todor BrajkovićTodor Brajković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Konferencija o osnaživanju regionalne saradnje kroz sport

Ovaj događaj, organizovan u Podgorici od strane NVO "Centar za afirmaciju sporta i mladih", okupio je paneliste iz civilnog sektora i predstavnike Vlade Crne Gore sa velikim iskustvom iz oblasti sporta, mladih i civilnog društva, te pružio platformu za razmjenu znanja i promociju regionalne saradnje

U hotelu "Voco" u Podgorici, održana je konferencija pod nazivom "Osnaživanje regionalne saradnje: Benefiti, mogućnosti finansiranja i usklađivanje politika za sportske organizacije". Ovaj događaj, organizovan od strane NVO "Centar za afirmaciju sporta i mladih", okupio je paneliste iz civilnog sektora i predstavnike Vlade Crne Gore sa velikim iskustvom iz oblasti sporta, mladih i civilnog društva, te pružio platformu za razmjenu znanja i promociju regionalne saradnje.

Iz Podgorice je poslata poruka da je jezik sporta univerzalan, da angažuje i povezuje zajednice, ali svi akteri moraju pokazati više otvorenosti prema novim sportovima, disciplinama i specifičnim potrebama novih generacija koje privlači brzina, dinamika i direktno učešće.

Tokom inspirativnih panela poslato je mnogo poruka, posjetioci iz svih zemalja regiona mogli su da čuju veliki broj korisnih savjeta, a zajednički zaključak je da je sport sjajan "alat" za adresiranje svih izazova u društvu, i da se sportski projekti mogu koristiti u ostvarivanju ciljeva i prioriteta javnih poziva na svim nivoima.

U uvodnom panelu na temu prilika i finansiranja regionalne saradnje, govorile su Dajana Cvjetković iz Centra za promociju civilnog društva iz Sarajeva i Ivana Glišević Đurović iz Fonda za Zapadni Balkan. Informisale su učesnike o dostupnim javnim pozivima na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, sa konkretnim savjetima za apliciranje. Dajana Cvjetković istakla je da sport može biti korišćen kao metod rada i sredstvo za postizanje različitih ciljeva kao što su pomirenje, izgradnja ličnih vještina, timski duh, promociju zdravih stilova života ili urbanog razvoja – važno je samo kako se sport integriše u programe.

Ivana Glišević Đurović naglasila je važnost dobre pripreme i savjetovala učesnike konferencije da je za svaki javni poziv za dostavljanje predloga projekata, između ostalog, neophodno napraviti istraživanje o samom donatoru, njegovim ciljevima i prioritetima, provjeriti usklađenost projektne ideje sa nacionalnim i strategijama EU, pronaći odgovarajućeg partnera, i u krajnjem, na vrijeme početi sa pripremom projektnog predloga.

Predstavnici značajnih crnogorskih NVO, Jugoslav Radović iz Centra za omladinsku edukaciju i Božina Stešević iz ADP Zid, kao osobe sa velikim iskustvom u pisanju projekata i njihovom sprovođenju, govorili su na temu benefita regionalne saradnje. Radović je na prvo mjesto stavio osnaživanje ljudskog kapitala, a naglasio je i da je za dugoročan uspjeh organizacije neophodno kreirati kvalitetan tim sa jasnom idejom i vizijom, ali isto tako i graditi i njegovati odnose sa partnerima i ostalim stejkholderima.

Stešević je, analizirajući razvoj NVO ADP Zid i njene evolucije u korak sa modernim vremenom, istakao bitnost autentičnosti i posebnosti u doba vještačke inteligencije. Upozorio je na rizike prekomjerne upotrebe AI alata u pisanju projektnih predloga. Evaluatori, prema njegovim riječima, danas posebno cijene autentičnost, što sportske organizacije treba da imaju na umu.

Na završnom panelu o usklađivanjima politika sportskih organizacija govorili su predstavnici Vlade Crne Gore, Krsto Vukadinović iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Danilo Medojević iz Ministarstva sporta i mladih.

Vukadinović, samostalni savjetnik za međunarodnu saradnju u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, kao osoba sa velikim iskustvom u sportu i trener i predsjednik KK Morača, označio je edukaciju kao prioritet, kako roditelja, tako i trenere i samih sportskih organizacija, kao i da svako od njih igra važnu ulogu u razvoju djece i mladih. U vezi sa tim, Vukadinović je najavio i aktivnosti resora iz kojeg dolazi u oblasti dualnih karijera, čime će se, između ostalog, adresirati izazovi tranzicije mladog čovjeka u odraslo doba. Kao predsjednik i trener KK Morača, posebno relevantan je bio i njegov osvrt na izazove i uspješne prakse ove sportske organizacije, koja je proteklog ljeta realizovala jedan od najznačajnih projekata u oblasti sporta i mladih u 2024. godini u Crnoj Gori - Minibasket Podgorica.

Danilo Medojević, načelnik Direkcije za registraciju sportskih organizacija u Ministarstvu sporta i mladih osvrnuo se na ciljeve nove "Strategije razvoja sporta Crne Gore". Akcenat je stavljen na unapređenje sportske infrastrukture i povezivanje sporta sa turizmom, kao i na podsticanje građana svih uzrasta da se bave sportom. Medojević je izuzetno važnom označio ideju formiranja Zavoda za sportsku medicinu, zahvaljujući kojem bi mladi od samih početaka imali dobar temelj za bavljenje sportom i sigurnost u izazovnim trenucima u karijerama.

Osim konferencije, koja je bila centralni dio prve faze projekta "TEQ Balkan: Osnaživanje civilnog društva na Zapadnom Balkanu kroz održive sportske inicijative", a u našem glavnom gradu okupili su se predstavnici regionalnih Teqball saveza, koji su na prezentaciji urbanih sportova i seminaru za Teqball trenere i sudije razmijenili iskustva i mogućnosti za dalju saradanju.

Konferencija je dio projekta podržanog od strane Fonda za Zapadni Balkan i Evropske unije i se realizuovana je u saradnji sa organizacijama iz šest zemalja regiona, uključujući i Teqball savez Crne Gore. Nakon Podgorice, događaji će se organizovati u Tirani i Prištini, a projekat će trajati do februara 2025. godine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 16:12