On je to rekao na sjednici Skupštine, odgovarajući na pitanje poslanice posebnog kluba Jevrosime Pejović.
Pejović je pitala šta Ministarstvo sporta i mladih radi kako bi profesionalne sportistkinje imale bolji položaj u društvu.
- Ministarstvo sporta i mladih je snažno posvećeno uanpređenju položaja žena u sportu, kao ključnog segmenta naše sprotske politike - rekao je Šćekić.
On je kazao da su fokusirani na stvaranje inkluzivnog sportskog okruženja, koje promoviše rodnu ravnopravnost i podržava žene u sportskim aspiracijama.
- Rodna ravnopravnost i učešće žena u sportu su važne ne samo za unaprjeđenje položaja žena u sportu, već i stvaranje pravdenog i jednakog društva - kazao je Šćekić.
On je istakao da Crna Gora u prethodne tri godine nije imala strategiju o razvoju i unaprjeđenju sporta.
- Kao jedan od prvih zadataka prilikom preuzimanja dužnosti bilo je da se pozabavimo tim pitanjem. Ovih dana je na javnoj raspravi strategija o unaprjeđenju sporta - rekao je Šćekić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo se potrudilo da uključi što više eksperata.
- Imamo značajnu pomoć i idemo u pravcu stvaranja značajnog dokumenta koji će nam koristiti za izmjene i dopune Zakona o sportu - naveo je Šćekić.
On je dodao da su predvidjeli i određene momente koji se tiču rodne ravnopravnosti, posebne posvećenosti osnaženju učešća žena u sportu.
Pejović kazala je da je feminizam tradicija Crne Gore i da su pretkinje izborile slobodu.
- A sada se mi u toj slobodi moramo boriti za sve druge slobode. Srećom danas ne moramo ratovati kao ranije, ali taj ratnički duh nose naše sportistkinje - rekla je Pejović.
Ona je podsjetila da su jedini olimpijsku medalju Crnoj Gori od obnove nezavisnosti donijele žene.
- Na Olimpijskim igrama, svjetskim, evropskim i regionalnim takmičenjima one nas ujedinjuju. One tada drže čas svakoj djevojčici koja objektivno ima malo šanse za uspjeh i poručuju joj da je moguće biti najbolji - rekla je Pejović.
Ona je kazala da je porazan primjer kada je u Crnoj Gori, gdje je u skladu sa zakonima trudnica i porodilja zaštićena u skladu sa evropskim direktivama, sportistkinja bila onemogućena da ostvari zakonska prava.
- Baš to govori o količini nepravde u kojoj mi živimo u društvu. Ono što mi dajemo kao društvo nije srazmjerno žrtvi koju one podnose - kazala je Pejović.
Kako je kazala, nakon Olimpijskih igara, svjetskih, evropskih i regionalnih takmičenja svi lako zaborave šta su one pobjedama donijele.
- Ili ih pokušavamo svrstati u političke tabore, pa od naših djevojaka postaju njihove i tuđe - navela je Pejović.
Ona je rekla da politika koju Vlada sprovodi, način na koji se implementira pravda i Ministarstvo sporta i mladih, ima zadatak da prepozna nepravdu i nesrazmjernost i kreira mjere koje će nadoknaditi sve što sportiskinje daju.