Savezi i klubovi čekaju sredstva za takmičenja koja im predstoje, ali tu je Ministarstvo sporta i mladih nemoćno. Podsjetimo, ove godine budžet je rekordnih 6,5 miliona eura za 44 nacionalna sportska saveza i dodatnih pet namijenjenih kapitalnim projektima, uključujući izgradnju i rekonstrukciju sportskih objekata.
– Neusvajanje budžeta svakako predstavlja ozbiljan izazov za crnogorske sportske saveze i klubove. U skladu sa Zakonom o sportu Crne Gore, sportske organizacije se u značajnoj mjeri oslanjaju na sredstva iz državnog budžeta za realizaciju svojih aktivnosti. To uključuje učešće na domaćim i međunarodnim takmičenjima, ali i razvoj sportista, što je od ključne važnosti za očuvanje kontinuiteta crnogorskog sporta. Bez tih sredstava, veliki broj sportskih planova bi bio zasigurno ugrožen - kazao je za "Dan" ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić.
Bila bi i ugrožena organizacija velikih takmičenja u našoj državi?
– Apsolutno. Organizacija velikih međunarodnih takmičenja zahtijeva detaljno planiranje i značajna finansijska sredstva. Podsjetiću da je sportska djelatnost djelatnost od javnog interesa, te da isti, između ostalog podrazumijeva, podsticanje djelovanja Crnogorskog olimpijskog komiteta, Paraolimpijskog komiteta i nacionalnih sportskih saveza kao i obezbjeđivanje uslova za pripremu, učešće i ostvarivanje vrhunskih sportskih rezultata sportista na Olimpijskim igrama, Paraolimpijskim igrama i drugim značajnim međunarodnim takmičenjima. U skladu sa tim država je dužna da kroz budžetska sredstva pruži podršku sportskim savezima u cilju promocije Crne Gore kao sportske destinacije. Ukoliko budžet ne bude usvojen, organizacija takmičenja kao što su evropska i svjetska prvenstva, koja su od strateškog značaja za našu zemlju, mogla bi biti dovedena u pitanje. To bi ne samo ugrozilo ugled Crne Gore u svijetu sporta, već i potencijalne ekonomske benefite koje ovakvi događaji donose.
Ima li Ministarstvo sporta neki drugi način da obezbijedi sredstva ukoliko se budžet ne usvoji?
– Zakon o sportu ne prepoznaje mehanizme za privremeno finansiranje sportskih aktivnosti u situaciji kada budžet nije usvojen. Planirani budžet za 2025. godinu pokazuje jasnu opredijeljenost Vlade i Ministarstva sporta i mladih da podrži sportske saveze i klubove, unaprijedi sportsku infrastrukturu i osigura organizaciju značajnih međunarodnih takmičenja, poput Evropskog džudo prvenstva, za koje je predviđeno milion eura. Od planiranih sredstava, najveći dio je namijenjen podršci sportskim savezima kroz konkurs u iznosu od 6,675 miliona eura, što će omogućiti njihovo učešće na međunarodnim takmičenjima i realizaciju godišnjih programskih aktivnosti - istakao je Šćekić.